Kilkunastu senatorów z Partii Republikańskiej przedstawiło projekt ustawy, uchylającej decyzję administracji prezydenta USA Joe Bidena o zniesieniu sankcji wobec obywateli Rosji i podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: USA nie nałożą sankcji na firmę budującą Nord Stream 2. Departament Stanu zasłania się… bezpieczeństwem narodowym
Administracja Bidena zgadza się na błędną niemiecką strategię, która da (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi kontrolę nad naszymi sojusznikami w Europie, ryzykując osłabienie globalnej pozycji Ameryki
— oświadczył w czwartek kierujący projektem senator Kevin Cramer z senackiej komisji sił zbrojnych.
Zniesienie sankcji
Projekt pojawił się po tym, gdy Departament Stanu w środę zmienił swoje poprzednie stanowisko i zniósł sankcje wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa. Odstąpienie od sankcji tłumaczono „względami bezpieczeństwa narodowego”.
Prezydent Biden blokuje amerykańskie rurociągi, pozbawiając pracy tysiące Amerykanów, ale daje zielone światło rosyjskiemu rurociągowi, by wysyłał ich gaz emitujący więcej (substancji toksycznych – PAP) do Europy. To raczej wsteczna polityka energetyczna
— skomentował z kolei jeden z 14 senatorów popierających ustawę, Bill Cassidy.
Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i wzmacnia reżim Putina. Sankcje nie powinny nigdy zostać zniesione
— dodał Cassidy.
Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.
W opinii analityków, przy zachowaniu obecnego tempa budowy Nord Stream 2 zostanie ukończony przed końcem tego roku, jeśli nie wcześniej.
Apel ukraińskiego parlamentu
Ukraiński parlament w przegłosowanej w piątek odezwie wezwał Kongres USA do nałożenia sankcji na wszystkie podmioty budujące gazociąg Nord Stream 2, w tym spółkę Nord Stream AG. Realizacja projektu „ostatecznie rozwiąże ręce” Rosji – oceniono.
Rada Najwyższa Ukrainy wzywa Izbę Reprezentantów i Senat Kongresu USA do wykorzystania „wszystkich istniejących instrumentów przewidzianych przez amerykańskie prawo w celu pełnego i nieodwracalnego powstrzymania budowy gazociągu w ramach projektu Nord Stream 2 poprzez zastosowanie blokujących sankcji wobec wszystkich uczestników tego rosyjskiego projektu geopolitycznego, w tym Nord Stream AG” – napisano w odezwie, cytowanej przez agencję Interfax-Ukraina. Apel przyjęto podczas piątkowej sesji 292 głosami.
Departament Stanu powiadomił w raporcie przedłożonym w środę Kongresowi, że nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu Nord Stream 2. Resort potwierdził, że firma Nord Stream AG i jej szef Matthias Warnig zaangażowani są w działalność podlegającą, zgodnie z amerykańskim prawem, sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak „względami interesu narodowego” USA.
Ukraińscy deputowani wyrazili zaniepokojenie faktem, że wobec Nord Stream AG nie przewidziano sankcji. Oceniono, że NS2 „to kolejna rosyjska próba wykorzystania energetyki jako instrumentu hybrydowej wojny” oraz że gazociąg „bezpośrednio zagraża energetycznemu bezpieczeństwu zarówno Ukrainy, jak i Europy”.
Według deputowanych koncentracja rosyjskich rurociągów w Morzu Bałtyckim może dać Rosji powód do aktywnej ochrony NS2, począwszy od formalnych procedur żeglugi, a następnie bardziej agresywnych zachowań, takich jak blokada statków i wpływ na handel w regionie.
Jedynym długoterminowym mechanizmem zagwarantowania, że Rosja nie wykorzysta NS2 w charakterze broni energetycznej, jest pełna blokada możliwości zakończenia jego budowy i rozpoczęcia eksploatacji – dodano.
Realizacja Nord Stream 2 ostatecznie rozwiąże ręce Federacji Rosyjskiej i pozwoli kontynuować rosyjską wojenną inwazję na wschodzie Ukrainy
— zaznaczono.
mly/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS