Decyzję reprywatyzacyjną z 2010 r. ws. nieruchomości przy ul. Szarej i Czerniakowskiej komisja unieważniła 27 czerwca ubiegłego roku. Decyzja została podpisana przez ówczesnego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba R. Oskarżony obecnie ws. warszawskich reprywatyzacji. M. planował wybudować tam apartamentowce – informuje PAP.
Komisja weryfikacyjna wskazywała, że ratusz nie ustalił, czy pierwotni właściciele nieruchomości byli w posiadaniu wskazanego gruntu i nie przeanalizował aktów notarialnych i umów, które opiewały na rażąco niskie kwoty w stosunku do wartości nieruchomości.
Patryk Jaki, przewodniczący komisji argumentował, że decyzje prezydenta Warszawy obarczone są bardzo poważnymi wadami, co “obligowało komisję do stwierdzenia wydania tych decyzji z naruszeniem prawa”.
Obejrzyj: Mieszkanie+. Muszyński: ok. 1 tys. już mieszka. Na decyzje czekamy nawet 1,5 roku
Skargę na decyzję złożyło m.st. Warszawa (w zakresie uzasadnienia), a także jej beneficjent biznesmen Maciej M. oraz jego siostra Elżbieta.
Dzika reprywatyzacja przed sądem. Jest akt oskarżenia
W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję komisji. “Zdaniem sądu, przy wydawaniu decyzji reprywatyzacyjnej przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy w 2010 r. (…) nie możemy mówić o rażącym naruszeniu prawa” – uzasadniał wyrok sędzia Dariusz Chaciński.
Sąd nie wykluczył przy tym, że mogą zachodzić podstawy do uchylenia decyzji reprywatyzacyjnej. “Ale z całą pewnością nie można mówić o rażącym naruszeniu prawa przy wydawaniu tej decyzji, a to była podstawa do orzekania przez komisję” – podkreślił.
Sąd zauważył ponadto, że uchylając decyzję, komisja musi jednocześnie orzec, jak dalej postąpić ze sprawą.
– Nie wystarczy powiedzieć, że organ ma się tym zająć na skutek stwierdzenia nieważności – wyjaśniał sędzia. – Nawet gdyby komisja ustaliła, że doszło do tej nieekwiwalentności świadczeń, to ona ma obowiązek orzec o konsekwencjach z tego wynikających (…) To też jest przesłanka do uchylenia decyzji, a nie stwierdzenia nieważności”.
Orzeczenie jest nieprawomocne, przysługuje na nie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Srebrna 16 i Komisja Weryfikacyjna. Rekin reprywatyzacji mówi o działce spółki Srebrna
komentarze
irytujące
Napisz komentarz
5h temu
zimekżałosne ale mimo wałków , sąd uznał że jest ok , dalej popierajmy dobre sądy
5h temu
JAN**NIEZALEŻNY** sąd orzekł-NIEZALEŻNY chyba od ROZUMU! MAFIA PO działa,patrz TASMY NEUMANA!
4h temu
OlekPrzecież to oczywista oczywistość, że wyroki w tych sprawach będą zawsze korzystne dla mafii reprywatyzacyjnej. Skoro sędzia potrafi ukraść w biały … Czytaj całość
Rozwiń komentarze (43)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS