A A+ A++

– Taka nagroda, BohaterONy. Jestem dziennikarzem i skromnym człowiekiem. Bohaterami są powstańcy warszawscy. To brązowy BohaterON, trzecie miejsce, ale dla mnie jest jak złoty medal olimpijski. Cieszę się, że mój pierwszy film dokumentalny został tak dobrze przyjęty – mówił Piotr Kuśmierzak. Lubelski reporter Polsat News otrzymał nagrodę za film “W martwym punkcie”.

– To nagroda za kilka ciężkich miesięcy pracy nad naszym filmem dokumentalnym, który jest o rzezi wołyńskiej o tym, jak dziś wygląda pojednanie polsko-ukraińskie – wyjaśniał Kuśmierzak po otrzymaniu nagrody. 

8 miesięcy prac

Lubelski reporter opowiadał o procesie przygotowania filmu. – Zanim tam pojechałem, przeczytałem wiele książek, relacji świadków. Rozmawiałem z historykami z Polski i Ukrainy. Niektórych trzeba było długo przekonywać – mówił.

Przyznał, że najtrudniej rozmawiało się z tymi, którzy przeżyli wołyńską rzeź. 

– Film pokazuje dużo wstrząsających historii z Wołynia, po których ja miałem koszmary. Po pierwszym powrocie stamtąd budziłem się w nocy z krzykiem – relacjonował Kuśmierzak.

ZOBACZ:

“Cieszę się, że kapituła dostrzegła interesujący projekt poza Warszawą”

W rozmowie z Krzysztofem Bąkiem nie zabrakło podziękowań.

– Dziękuję Bartkowi Kulinie, operatorowi, który to wszystko namalował obrazem, Telewizji Polsat, która dała mi szansę, aby zrealizować ten projekt, Piotrkowi Janiszewskiemu, który świetnie to zmontował, Leonowi Popkowi, który był moim intelektualnym przywódcą. To on kilka lat temu w IPN w Lublinie pokazał mi zdjęcia tych, którzy zginęli na Wołyniu. Wtedy postanowiłem, że zrobię o tym film – wspominał Kuśmierzak. 

– Cieszę się, że kapituła dostrzegła to, że interesujące projekty powstają nie tylko w Warszawie, ale również w regionach – zaznaczył lubelski reporter.

  

Zobacz reportaż Piotra Kuśmierzaka “W martwym punkcie”:

  

Nagroda BohaterONy

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

ac/luq/ Polsat News, polsatnews.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUpadek SK Banku w Wołominie. Ponad 90 osób na ławie oskarżonych
Następny artykułTajemniczy organizm zaprezentowany w paryskim zoo. Oto blob – nie ma mózgu, a potrafi się uczyć