A A+ A++

Sprawdź, czy masz prawo do renty rodzinnej

Renta rodzinna jest to świadczenie, które przysługuje bliskim zmarłego. Prawo do renty rodzinnej mają dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, małżonek a nawet rodzice mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Aby to świadczenie zostało przyznane musi być spełnionych kilka warunków. Musiał on być w chwili śmierci ubezpieczony, być emerytem, rencistą lub spełniał warunki wymagane do uzyskania któregokolwiek z tych świadczeń, albo pobierał zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek, osobiście w placówkach ZUS lub poprzez PUE.

Renta rodzinna będzie przyznana od dnia powstania prawa do niej, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Jeśli do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, jest ona dzielona na równe części dla każdej z tych osób. Dla jednej osoby uprawnionej wysokość renty rodzinnej wynosi 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Jeśli osoba pobierająca rentę, osiąga przychód, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, świadczenie może zostać zawieszone lub pomniejszone. Gdy przychód przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to renta zostanie zawieszona. Natomiast gdy przychód będzie wyższy niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130% tego wynagrodzenia, rentę zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Telefoniczny dyżur ekspertów rzeszowskiego ZUS

Kto jest uprawniony do renty rodzinnej? Jaka jest jej wysokość? Jakie warunki należy spełnić? Czy można dorabiać na rencie?

Na te i inne pytania będą odpowiadać eksperci rzeszowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas telefonicznego dyżuru eksperckiego – czwartek (11.02) w godz. 10:00-11:30 pod nr tel. 17 858 61 85

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKwota bazowa emerytury 2021
Następny artykułNie, obraz z włoskiej gazety z 1962 nie przedstawia 2022 roku