A A+ A++

Problemy ze starym drewnem

Stare drewno wewnątrz domu to nie tylko odrestaurowane meble, ale również podłogi i inne elementy zdobiące przestrzeń wewnątrz domu. Czasami zdarza się wręcz, że inwestor nabędzie bardzo stary dom z drewna i chce go przygotować w rustykalnym stylu. Przez lata wnętrze ulegało wielu przeróbkom, przez które straciło ciekawy i pierwotny charakter. Wystarczy jednak zerwać stare płyty pilśniowe z sufitu, aby naszym oczom ukazało się przepiękne belkowanie. Niestety, jest już nieco zniszczone przez owady, ktoś próbował je też dawno temu malować. Odpuścić czy postarać się o nadanie drewnianym elementom nowego blasku?  

Oczyszczanie starego drewna. Jak się do niego zabrać?

Oczywiście warto dokonać renowacji starego drewna. We wspomnianym przykładzie należało poświęcić odnowieniu belkowania bardzo wiele sił i czasu. Nie zawsze jest jednak tak trudno. Pierwszym elementem jest pozbycie się szkodników, które najpewniej zalęgły się w drewnie. Poradzenie sobie z nimi wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu chemicznego, który spenetruje materiał tępiąc również larwy owadów.

Drewno pokryte np. farbą lub innymi zanieczyszczeniami wymaga odpowiedniego oczyszczenia. Możemy do tego użyć:

  • szlifierki kątowej:
  • cykliny ręcznej
  • papieru ściernego
  • palnika
  • preparatów chemicznych 

Więcej o poszczególnych sposobach usuwania starej farby i innych zanieczyszczeń dowiesz się z licznych artykułów zamieszczonych w sieci.

Drewno Fot. Shutterstock

Naprawa starego drewna

Niekiedy już oczyszczone i pozbawione szkodników drewno pozostawia w dalszym ciągu wiele do życzenia. Zdarzają się w nim różnorakie ubytki, które powstały mechanicznie, w wyniku dawniejszych prac (np. wbijania gwoździ) i przeróbek. Problemem bywają też pozostałości po bytowaniu korników. 

Ich zamaskowanie wymaga od nas posługiwania się odpowiednio dobraną szpachlą do drewna. Preparat taki posiada konsystencję pasty, którą niewielkimi ilościami nakłada się na ubytki. Nadmiar należy zebrać szpachelką. Praca jest żmudna, ale może dać bardzo zadowalające efekty – o ile szpachla została właściwie dobrana. Niekiedy jednak stare drewno posiada kolor odmienny od tego, który producent uznał za charakterystyczny dla danego gatunku drzewa. Wówczas można pomóc sobie drobiną pigmentu do farb rozrobionego ze szpachlą w podstawowym kolorze. 

Efekty specjalne, czyli jak ozdobić stare drewno?

Stare drewno można dodatkowo uczynić bardziej ciekawym poprzez różnego rodzaju dodatkowe zabiegi. Bywa, że do jego obróbki używa się palnika, ale również przepalonego oleju lub kawy (by nadać interesującą barwę).   

Impregnacja

Konieczna jest zwłaszcza w przypadku, gdy drewno ma być wystawione na działanie czynników atmosferycznych panujących na zewnątrz. We wnętrzach jednak również spełnia swoje zadanie. Dzięki odpowiednio dobranej, bejcy, lakierowi lub impregnatowi uwydatnimy naturalne słoje drewna i nadamy mu pasującej nam barwy. Wpłyniemy też na jego trwałość i połyskliwe lub matowe wykończenie. 

DrewnoDrewno Fot. Shutterstock

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSolberg i Johnston rządzą w Lipawie
Następny artykułPoseł Lipiec dziękował rolnikom za ciężką pracę