A A+ A++

“Kobiety wiedzą, co robią” to cykl spotkań prowadzony od 2018 r. w całej Polsce. Zainicjowany przez „Wysokie Obcasy”, ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. To forum dla nowoczesnych i niezależnych kobiet, miejsce na wymianę myśli i doświadczeń oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań dla problemów, z którymi mierzymy się na co dzień.

Spotkanie “Kobiety wiedzą, co robią” w Gdańsku odbędzie się w sobotę w godz. 11-13. Wydarzenie organizujemy na 34. piętrze biurowca Olivia Star, ale – w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo – nie będzie można uczestniczyć w nim na żywo. Planujemy z niego transmisję, która będzie dostępna na Facebooku Wysokich Obcasów oraz “Gazety Wyborczej Trójmiasto”.

Podczas wydarzenia zaplanowano dwa panele.

Panel I (godz. 11): Lepsze życie? Poproszę!

Badania poświęcone jakości życia u osób cierpiących na różne choroby prowadzone są od ponad 30 lat. Pojęcie jakości życia nierozerwalnie wiąże się z nowoczesną koncepcją zdrowia – poczucie zdrowia jest jednym z podstawowych wyznaczników jakości życia.

Coraz bardziej pożądane i dostępne stały się zabiegi, dzięki którym nasze życie może stać się lepsze. To m.in. operacje ortopedyczne, dzięki którym ludzie mogą wrócić do swoich pasji, okulistyczne, „oddające” pacjentom świat w pełni barw, ginekologiczne czy bariatryczne, będące często ratunkiem dla pacjentów narażonych na rozwój zaburzeń nastroju lub nawet depresji towarzyszącej otyłości.

W tej części zaprosimy do wysłuchania rozmowy m.in. o tym, jak rozwój technik operacyjnych wpływa na poprawę jakości życia.

O swoich doświadczeniach opowie m.in Renata Przemyk – wokalistka, która zdecydowała się na operację oczu, dzięki czemu znów może „wwiercać się wzrokiem wybierając poszczególne osoby na widowni”. W rozmowie wezmą również udział: Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, autorka książki „Kobiety, które czują za bardzo” oraz Katarzyna Grzegorczuk, mgr fizjoterapii ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.).

Panel II (godz. 12.15): Zdrowie to podstawa

Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, kondycja psychiczna – wszystko to, niezależnie od warunków, w jakich funkcjonujemy, powinno być jak najwyżej na liście priorytetów odpowiedzialnego człowieka.

Tymczasem obserwujemy znaczny wzrost zachorowań na nowotwór piersi oraz choroby związane z układem krążenia u kobiet. Dodatkowo prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas pandemii. Z raportu „Nieustraszona w pracy”, realizowanego na zlecenie „Wysokich Obcasów” wynika, że 46 proc. kobiet w trakcie pandemii odczuwa różnego rodzaju lęki, pogorszenie nastroju, problemy ze snem.

O naszym podejściu do zdrowia podczas ostatnich miesięcy, naznaczonych symbolem COVID-19, porozmawiamy m.in. z Anną Puślecką, dziennikarką znaną m.in. z programu „Dzień Dobry TVN”, która opowie o swoich zmaganiach z rakiem piersi. W dyskusji wezmą również udział: Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, odpowiedzialna m.in. za edukację i opiekę społeczną, która opowie, jakie działania podejmuje Sopot w trosce o zdrowie psychiczne kobiet i dziewcząt, dr n. med. Marta Fijałkowska, specjalistka kardiologii i chorób wewnętrznych, współautorka i autorka prac naukowych publikowanych w polskich i światowych czasopismach oraz dr Iwona Danielewicz, ordynatorka Oddziału Onkologii Klinicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Między panelami (o godz. 12) zapraszamy na spotkanie z Anną Miler, członkinią Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, współtwórczynią gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania. Anna Miler stworzyła i koordynuje projekt „Kobiety też budują statki”, jest współautorką koncepcji projektów: „Stocznia jest kobietą”, „Metropolitanka” i „Women for Democratic (R)evolution”, autorką trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej i przewodniczką po terenach postoczniowych. W 2018 r. współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w ramach którego powstała baza 100 biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza. Anna Miler opowie o Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, którego misją jest łączenie biznesu z edukacją w celu kreowania liderów przyszłości, a jego codziennością opowiadanie młodym ludziom o zaletach i możliwościach wynikających z różnorodności współczesnego rynku pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana pokoleniowa w Powiatowym Szkolnym Związku Sportowym
Następny artykułWypadek na trasie Bielsk Podlaski – Siemiatycze!