Społeczność Bukowia świętowała oddanie po remoncie remizy strażackiej. To już kolejna strażnica w gminie Kunów, oddana mieszkańcom po kompleksowej renowacji. Dzięki środkom wygospodarowanym z budżetu gminy w wysokości 200 tysięcy złotych udało się wymienić instalację grzewczą i elektryczną, zamontować urządzenia fotowoltaiczne, ocieplić strop, wyremontować wnętrze obiektu i zamontować nową bramę wjazdową do garażu.
W uroczystości symbolicznego oddania obiektu uczestniczyli: burmistrz Kunowa Lech Łodej, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. Adam Podsiadło, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Bek, radna Maria Pająk oraz licznie przybyła społeczność Bukowia z radną Renatą Ćwiklińską sołtysem i prezesem OSP Bukowie Stanisławem Dziułką, zastępca prezesa Sylwestrem Jedlikowskim, z komendantem OSP Bukowie Krzysztofem Ziółkowskim, gospodarzem obiektu Krzysztofem Jasiakiem i niezwykłymi gospodyniami z KGW „Bukowianie” z przewodniczącą Krystyną Jara i instruktorem muzycznym Pawłem Cieślikiem. Burmistrz Lech Łodej nie krył zadowolenia z finału inwestycji, dziękując mieszkańcom za zaangażowanie.
-Bukowie się zmienia i to w zadowalającym tempie. Mamy piękną drogę powiatową, do której dołożyła gmina, wykonane oświetlenie, wykonana zatoka, za chwilę będziemy wykonywać kolejną drogę – łącznik pomiędzy „powiatówkami”. Dziś działa już instalacja fotowoltaiczna, ogrzewanie. Dzięki tym pracom budynek ten nie będzie niszczał, a mieszkańcy będą mogli z niego korzystać. Nic nie pozostaje, jak tylko cieszyć się z tego. Chciałbym wszystkim mieszkańcom Bukowia i okolic życzyć wszystkiego najlepszego. Dziękuję radnym Rady Miejskiej, w której panuje zgoda i dzięki temu podejmujemy mądre decyzje, skutkujące takimi efektami. To był dobry czas dla naszej gminy. W ostatnich dwóch latach gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości około 48 milionów złotych. Jest nas więc stać na wykonywanie tych oczekiwanych przez mieszkańców zadań. Przed nami jeszcze termomodernizacja budynku po szkole, jeszcze boisko, gdzie przybywa urządzeń. Poprawiła się sytuacja komunikacji. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę dzielić tę radość z mieszkańcami, bo taką atmosferę, jak w Bukowiu ciężko jest gdziekolwiek znaleźć i bardzo chcemy o tego ducha zadbać, bo jesteście niesamowicie zjednoczeni, oddani, pracowici. Jesteście ludźmi z pasja i sercem. Wyjątkowo w Bukowiu pielęgnowane są tradycje ludowe, obrządki i za to wam z całego serca dziękuję – mówił do mieszkańców burmistrz Lech Łodej.
Remiza to istotny obiekt dla druhów OSP Bukowie i mieszkańców, o czym mówiła miejscowa radna Renata Ćwiklińska, przypominając historię obiektu.
-Powstał on wysiłkiem naszych dziadków, rodziców w czynie społecznym. Budowę rozpoczęto w 1974 roku, a ukończono w 1977. Kilkuletni trud strażaków oraz mieszkańców został nagrodzony i w naszej wsi powstał obiekt, który służył głównie jako baza do akcji przeciwpożarowych. Mieszkańcy mogli tu organizować zebrania wiejskie, zabawy taneczne oraz wszelkie uroczystości. W 2007 roku zostały wymienione okna i drzwi. Strażacy za własne środki wyremontowali i umalowali dach. W 2010 została zmodernizowana i odremontowana świetlica i zaplecze kuchenne, które zostało wyposażone w podstawowy sprzęt. Mieszkańcy oraz druhowie z własnego wkładu dołożyli do funduszu PZU, aby wybudować instalację sanitarną i łazienkę. W latach 2013 -2015 fundusz sołecki przeznaczany był na zakup krzeseł, stolików oraz prace dociepleniowo -elewacyjne. W 2016 roku udało się wybudować ogrodzenie i położyć kostkę na tarasie oraz chodnik z funduszu sołeckiego. Dziś mamy odremontowane wnętrze, wymieniona instalację elektryczną, nową bramę garażową z budżetu gminy Kunów, Funduszu Składek Ubezpieczeń Rolników oraz druhów strażaków. Zamontowana fotowoltaika, która umożliwi pozyskanie energii i ogrzewanie budynku – mówiła radna Renata Ćwiklińska.
Dzieje remizy pokazują jak bardzo jest ona istotna dla lokalnej, rolniczej społeczności, w której nie tylko prowadzona jest działalność przeciwpożarowa, ale też integracyjna. Obecnie OSP Bukowie liczy 34 druhów, jednak w historii jednostki zdarzyły się czasy, że nie wyjeżdżała do pożarów. Teraz druhowie mają doskonałe warunki dla swojej działalności.
-My, społeczność Bukowia jesteśmy strażnikami, którzy przez te wszystkie lata czuwają, aby zryw społeczny naszych przodków został zadbany. Cieszymy się, z tego co mamy i będziemy przypominać o naszych potrzebach w przyszłości – puentowała radna Renata Ćwiklińska.
Zwieńczeniem spotkania była prezentacja artystyczna zespołu śpiewaczego „Bukowianie” oraz poczęstunek z pysznymi ciastami i tradycyjną zupą „po bukowsku”, której tajemniczego przepisu strzegą miejscowe gospodynie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS