A A+ A++

Zakończyło się nawiedzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Na terenie tej parafii znajdował się jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince. „W tej parafii i w okolicy ludzie także ginęli, oddając życie za pomoc udzielaną Żydom” – mówi kustosz, ks. Józef Poskrobko.

Wymowna jest wizyta relikwii bł. Ulmów, męczenników, zamordowanych przez niemieckich nazistów za pomoc Żydom, w okolicy jednego z największych obozów zagłady podczas II wojny światowej. „W tej parafii i w okolicy ludzie także ginęli, oddając życie za pomoc udzielaną Żydom. Za podanie kubka wody ludności żydowskiej na stacji rozstrzeliwano ludzi. Za ukrywanie czy pomoc Żydom groziła śmierć” – podkreślił ks. Józef Poskrobko w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News. Jak dodał, peregrynacja stanowi symboliczne połączenie ofiary Ulmów z ofiarami tych, którzy zginęli w obozie w Treblince.

Szacuje się, że w obozie zagłady w Treblince zginęło ponad 800 tysięcy osób, głownie Żydów. Utworzony przez Niemców w 1942 roku stał się miejscem deportacji i zagłady przede wszystkim ludności żydowskiej, jak również Romów i Sinti z różnych krajów. Ludzi uśmiercano za pomocą gazów spalinowych w specjalnych komorach gazowych. W 1943 roku więźniowie zorganizowali powstanie, lecz tylko niewielu z nich udało się uciec. Po wojnie obóz został zlikwidowany, spalono zabudowania, a teren zaorano, próbując zatrzeć ślady. Istniał także niemiecki nazistowski karny obóz pracy Treblinka I, w którym było ok. 20 tys. osób, głownie Polaków, w tym wielu z parafii Prostyń i okolicy. Około połowę więźniów zamordowali niemieccy naziści.

Peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców parafii i okolicy, wśród których historia Treblinki jest wciąż żywa i często związana z dramatycznymi losami członków ich rodzin. Ponad 100 osobom w powiecie sokołowsko-węgrowskim przyznano najwyższe odznaczenie państwa Izrael „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a wśród nich są parafianie z Prostyni.

Msza św. powitania relikwii w środę wieczorem i nabożeństwa w ciągu następnego dnia licznie zgromadziły wiernych. „Jest zainteresowanie, ludzie zmieniają się, przyjeżdżają pomimo dnia pracy, znajdują czas, aby chociaż na chwilę przyjechać, pomodlić się, oddać cześć błogosławionej rodzinie Ulmów” – poinformował ks. Józef Poskrobko. Peregrynacja jest wydarzeniem szczególnie ważnym dla rodzin. „Rodziny chętnie modlą się, prosząc o potrzebne łaski. Wiemy jak rodzina w Polsce i Europie jest zagrożona laicyzacją, potrzeba odrodzenia, a właśnie przykład bł. Józefa i bł. Wiktorii Ulmów jest wielkim zadaniem, ale i wyzwaniem dla współczesnego małżeństwa, dla współczesnej rodziny” – zaznaczył prostyński kustosz. Ks. Poskrobko nie ma wątpliwości, że Ulmowie to „błogosławieni na nasze czasy”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncertowe Powitanie Lata w Oświęcimiu z T.Love
Następny artykułZabójstwo w Krakowie. Sprawcy grozi dożywocie