A A+ A++

W niedzielę  Andrzej Duda brał udział w dożynkach na Jasnej Górze w Częstochowie. Prezydent podziękował rolnikom za ich pracę, podkreślając ich historyczny wkład m.in. w budowę polskiej państwowości, walkę o niepodległość w różnych okresach oraz ich rolę we współczesnej polskiej gospodarce i bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Lekcje religii w szkołach. Andrzej Duda odniósł się do decyzji Barbary Nowackiej

Jak zaznaczył, “polskie władze mają wielkie zobowiązanie wobec polskich rolników”. Dziękował m.in. za obecność na dożynkach ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, jak również poprzednich ministrów rolnictwa. – To ważne, by polska wieś stała razem, właśnie tutaj, klęcząc przed wizerunkiem częstochowskim Matki Przenajświętszej, Czarnej Madonny – stwierdził Duda.

– Niech to będzie odpowiedź dla tych wszystkich, którzy mówią, że religia nie jest nam potrzebna i że nie trzeba jej uczyć młodych ludzi – powiedział następnie prezydent, dodając, że to m.in. “dzięki niej przetrwaliśmy najtrudniejsze czasy, kiedy właśnie w niej znajdowaliśmy oparcie”

I kiedy ktoś nam próbuje ją odebrać, to zarazem odbiera nam jakąś ważną, niezbywalną część polskości, której oddać nam nigdy nie wolno – podkreślił. – Dziękuję, że polska wieś, polscy rolnicy o tym pamiętają – podsumowała głowa państwa.

Spór o nauczanie religii w szkołach. TK wydał postanowienie zabezpieczające

Przypomnijmy: w czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska powiedziała w rozmowie z serwisem wPolsce.pl, że organ przychylił się do wniosku I prezes Sądu Najwyższego i wydał postanowienie zabezpieczające

Postanowienie to zawiesza stosowanie nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Zapowiedziała też, że w najbliższym czasie Trybunał wyda orzeczenie dotyczące rozporządzenia.

Ministerstwo Edukacji: Postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych

W piątek resort edukacji opublikował stanowisko w sprawie postanowienia TK, według którego wydane przez Trybunał postanowienie nie wywołuje skutków prawnych. Rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą od dnia 1 września 2024 r. – czytamy.

W marcu Sejm przyjął uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, że “uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy”. 

W końcu lipca Sejm przyjął natomiast dwie ustawy mające na celu zreformowanie Trybunału Konstytucyjnego, następnie poprawki do tych ustaw wprowadził Senat i obecnie oczekują one na rozpatrzenie przez Sejm. W Senacie trwają zaś prace nad projektem zmiany konstytucji w sprawie TK. Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw

Organizacja lekcji religii po nowemu. Zmiany od 1 września

Lipcowa nowelizacja rozporządzenia poszerzyła możliwości organizacji nauki religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych złożonych także z wychowanków lub uczniów, którzy do tej pory nie byli łączeni na tych zajęciach z wychowankami lub uczniami z innych oddziałów lub klas. Zgodnie z nią dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. 

Jednocześnie zapisano, że w szkole podstawowej w jedną grupę można połączyć: uczniów klas I-III albo klas IV-VI lub klas VII i VIII. Określono też maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach: w klasach I-III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28. To samo ma dotyczyć lekcji etyki. 

Ponadto, ocena z religii (lub etyki) nie będzie już wliczana do średniej ocen, która ma wpływ na to, czy uczeń uzyska świadectwo z wyróżnieniem. W ten sposób nowe przepisy mają wyeliminować nierówności między uczniami, którzy wybierają różne formy nauki lub rezygnują z nich całkowicie.

Podczas roku szkolnego 2024/2025 liczba godzin lekcji religii nie ulegnie zmianie. W przedszkolach oraz szkołach publicznych nadal będą odbywały się dwie godziny zajęć tygodniowo. Natomiast dyrektorzy szkół, podobnie jak wcześniej, będą mieli prawo ustalać tygodniowy wymiar godzin lekcji etyki. 

Zmiany w tej kwestii są jednak planowane na przyszłość. Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że od roku szkolnego 2025/2026 liczba godzin religii zostanie zredukowana do jednej tygodniowo. Minister Nowacka argumentowała, że szkoła może zapewnić jedną godzinę religii, natomiast reszta potrzeb duchowych powinna być zaspokajana przez instytucje religijne poza murami szkolnymi

Zobacz również:

Komorowski w ”Prezydentach i premierach” o zbiórce pieniędzy dla PiS: Panika na wyrost/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdkryto ciemne elektrony
Następny artykułPolicjant na rowerze promuje krwiodawstwo. Jego trasa to Paryż-Warszawa