Projekt pod nazwą „Książki mają supermoc! – czas się z nimi zaprzyjaźnić!” realizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie w ramach programu MKiDN „Partnerstwo dla Książki”. Celem projektu jest promowanie głośnego czytania przedszkolakom, które same jeszcze nie czytają, ale również kształtowanie wśród najmłodszych dzieci postawy czytelniczej.
Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
Odwiedziny w przedszkolach oraz wizyty dzieci w bibliotece są okazją do zachęcania dzieci do sięgania po książki od najmłodszych lat. Jest to wspaniała nauka poprzez zabawę. Przy współudziale biblioteki łatwiej dzieci nauczyć czytać i wypracować u nich nawyk czytania.
Książki popularnonaukowe, bajki, bajeczki, wiersze czytają dorośli (członkowie Klubu Seniora, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, bibliotekarze).
Wspólne czytanie czy słuchanie w grupie z jednej strony oczywiście pobudza wyobraźnię, a z drugiej – zbliża dzieci, integruje uczestników spotkań, wyrabia pozytywne nawyki społeczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Młodsze dzieci wysłuchały książek „Syrop maga Abrakabry”, książki z serii To, co lubię najbardziej („Podczas zabawy”, „Gdy idę spać”), „Naciśnij mnie”, „Taty misia nie ma”, „Super bohaterzy są wśród nas”, „Wilk, który się zgubił”.
Natomiast starsze dzieci zapoznały się z książkami: seria o Kacperku, „O żabkach w czerwonych czapkach”, „Niedźwiedź łowca motyli”, „Kolorowy Potwór”, „Wieloryb, który chciał więcej”, „Florka. Z pamiętnika ryjówki”, „To jest moje drzewo”.
Nie zabrakło również rozmów z przedszkolakami na temat przeczytanej książki, zabaw, zagadek oraz zajęć plastycznych. Dzieci na każdym spotkaniu miał możliwości obejrzenia książek popularnonaukowych znajdujących się w naszej bibliotece.
Teks i fot. GBP w Osjakowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS