Trwa 476. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
ZOBACZ TAKŻE: Aktualna mapa frontu ; INSTRUKCJA OBSŁUGI MAPY
Środa, 14 czerwca 20223 r.
17:22. „Wsie, których już nie ma”
Neskuczne i Starożewe – tylko tyle zostało z nich po rosyjskiej okupacji. Obie miejscowości znajdują się na terenach wyzwolonych w ostatnich dniach przez Ukrainę
— podaje Biełsat.
17:11. Wizyta szefa MAEA w okupowanej elektrowni atomowej odłożona ze względów bezpieczeństwa
Wizyta dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego w okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, na południu Ukrainy, została odłożona ze względów bezpieczeństwa – poinformował w środę ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.
17:08. Aresztowano kierownictwo kijowskiej firmy za handel z Rosatomem
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę, że jedno z kijowskich przedsiębiorstw, pomimo wojny i sankcji, zaopatrywało rosyjski koncern Rosatom w części potrzebne do budowy elektrowni jądrowych. Kierownictwo kijowskiego przedsiębiorstwa zostało aresztowane.
Centralne Biuro Projektowe Zaworów i Armatury jest na Ukrainie monopolistą w zakresie opracowywania, produkcji i dostaw zaworów rurociągowych dla elektrowni jądrowych. Przed inwazją Rosji na Ukrainę głównym odbiorcą wyrobów firmy był Rosatom siedzibą w Moskwie, gdzie kijowskie Biuro miało swojego przedstawiciela. Rosatom wykorzystuje zawory rurowe kijowskiego przedsiębiorstwa do budowy bloków energetycznych w pięciu budowanych przez siebie elektrowniach jądrowych na całym świecie.
Sam Rosatom nie jest objęty sankcjami UE i USA, choć ograniczenia obejmują szereg osób, zajmujących w nim wysokie stanowiska lub powiązanych z koncernem. Jednak od września 2022 roku koncern, oraz ponad 700 osób fizycznych i prawnych z nim powiązanych objął sankcjami rząd Ukrainy. Mimo to kijowskie przedsiębiorstwo kontynuowało współpracę z rosyjskim koncernem i w tym celu opracowano schemat obejścia sankcji – informuje SBU w komunikacie.
16:14. Ukraińscy żołnierze posunęli się naprzód na dwóch odcinkach frontu!
Ukraińscy żołnierze minionej doby odnieśli sukcesy w kontrofensywie na kierunku bachmuckim i zaporoskim, gdzie posunęli się naprzód o kilkaset metrów – poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Siły obrony Ukrainy kontynuują operację kontrofensywną, mają częściowe sukcesy” w wyzwalaniu terenów spod rosyjskiej okupacji
— napisała wiceminister w komunikatorze Telegram.
Minionej doby na odcinku bachmuckim ukraińskie siły posunęły się naprzód o 200-500 metrów, a na kierunku zaporoskim o 300-500 m.
Nasze wojska przemieszczają się w warunkach niezwykle zaciętych walk, lotniczej i artyleryjskiej przewagi wroga
— podkreśliła wiceminister.
15:51. Stoltenberg: im więcej sukcesów odniesie Ukraina, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym
Im większe będą sukcesy militarne Ukrainy, tym silniejsza będzie jej pozycja przy stole negocjacyjnym – powiedział na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.
Norweg zwrócił uwagę, że trwająca ukraińska kontrofensywa, której celem jest wyzwolenie terenów okupowanych przez siły rosyjskie, wciąż pozostaje jeszcze w początkowej fazie.
15:48. Eksplozja na linii kolejowej w okupowanym Melitopolu; wykoleiły się wagony z rudą żelaza
Rosjanie próbują przekształcić okupowany Melitopol, na południu Ukrainy, w węzeł logistyczny na potrzeby frontu, ale ich starania napotykają na ciągły opór; we wtorek doszło tam do eksplozji na linii kolejowej, w wyniku której wykoleiło się pięć wagonów przewożących skradzioną rudę żelaza – oznajmił w środę lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
Przez miasto przebiega linia kolejowa o szerokim rozstawie torów, zgodnym ze standardem rosyjskim. Z tego względu najeźdźcy właśnie przez Melitopol transportują żołnierzy i sprzęt wojskowy na zaporoski odcinek frontu. Ruch odbywa się też w drugą stronę – zrabowane ukraińskie mienie przewożone jest na okupowany Krym lub do Nowoazowska i dalej do Rosji – wyjaśnił Fedorow w komunikacie na Telegramie.
Współpracy z wrogiem odmawiają jednak ukraińskie linie kolejowe, (…) a z logistyką agresora często dzieje się coś złego. (…) (We wtorek) kolej wybrała najbardziej odpowiedni moment, gdy z Dniprorudnego właśnie jechał pociąg przewożący skradzioną rudę żelaza. (…) Pięć wagonów wypadło z torów i położyło się, żeby odpocząć, a linia kolejowa (została zniszczona) na odcinku 50 metrów. Szlak logistyczny (Rosjan) pozostaje zablokowany
— powiadomił w ironicznym komentarzu samorządowiec.
14:16. W okupowanej Hołej Prystani potwierdzono sześć ofiar śmiertelnych po wysadzeniu tamy
W gminie Hoła Prystan, w okupowanej części obwodu chersońskiego, liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych powodzi spowodowanej przez wysadzenie tamy na Dnieprze wzrosła do sześciu – powiadomiły ukraińskie władze miejscowości.
Według dostępnej i potwierdzonej informacji ilość zabitych w wyniku podtopień w naszej gminie to sześć osób
— powiadomiła ukraińska administracja okupowanych terenów.
Z posiadanej przez stronę ukraińską informacji wynika, że mieszkańcy potrzebują wody pitnej, żywności, suchych ubrań i środków higieny osobistej. Pomoc humanitarną mają im przekazywać wolontariusze oraz inni mieszkańcy.
13:29. Wydatki na wojnę zmusiły rząd do wprowadzenia podatku od zysków nadzwyczajnych
Wydatki na wojnę i płynący z nich deficyt zmusiły Rosję do nałożenia nadzwyczajnego podatku na największe firmy i oligarchów – poinformował portal Business Insider. Moskwa chce w ten sposób pozyskać blisko 4 mld dolarów.
Resort finansów Rosji ogłosił we wtorek, że 10-procentowy podatek nadzwyczajny będzie skierowany do firm, których roczne zyski od 2021 r. przekroczyły 1 mld rubli (ok. 11,9 mln dolarów). Zdaniem dziennika „Financial Times” dotknie przede wszystkim sektory metalurgii i nawozów sztucznych.
Timur Nigmatulin, analityk rosyjskiej firmy inwestycyjnej Finam, powiedział „FT”, że spodziewa się, że informacje o nadzwyczajnych podatkach będą „nieprzejrzyste”, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo nałożenia sankcji na te firmy.
13:10. Wojskowy: dowódca naszej armii generał Załużny śmieje się z rosyjskich pogłosek o swojej rzekomej śmierci
Naczelny dowódca naszej armii generał Wałerij Załużny niekiedy czyta sensacyjne doniesienia na swój temat i śmieje się z rozpowszechnianych przez rosyjską propagandę pogłosek, że jakoby już zginął – przyznał ukraiński pułkownik Anatolij Sztefan, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.
Generał sam dowiedział się z mediów, że rosyjscy żołnierze mieli go ciężko ranić, a nawet zabić. Potraktował te plotki z humorem i początkowo nie zamierzał na nie reagować, ponieważ nie widział w tym sensu – przyznał Sztefan, prywatnie bliski przyjaciel Załużnego.
Nastawienie dowódcy zmieniło się pod koniec maja, gdy w Rosji zaczęły pojawiać się pogłoski o rzekomej „poważnej operacji mózgu” i „trepanacji czaszki”, którą miał przejść generał. Jak podkreślono, wówczas Załużny postanowił odpowiedzieć na plotki, żeby uspokoić ukraińskie społeczeństwo.
Nagraliśmy filmik, na którym (generał) trzyma telefon komórkowy, jakby chciał zrobić sobie zdjęcie i z uśmiechem mówi, że wszystko jest w porządku. Załużny zawsze śmieje się z takich (rosyjskich) historii. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Rosjanie opowiadają o nim różne rzeczy, ale w tym przypadku doczekaliśmy się szczytu szaleństwa propagandy
— relacjonował Sztefan w rozmowie z BBC.
13:07. W obwodzie chersońskim zalanych jest wciąż 28 miejscowości
W obwodzie chersońskim wciąż zalanych jest 28 miejscowości na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, z podtopionych terenów ewakuowano 2779 osób – powiadomiło w środę ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.
W kilku miejscowościach woda ustąpiła – powiadomiono w komunikacie.
Zapewniono w nim, że w dalszym ciągu na zalanych terenach trwają wzmocnione patrole, a mieszkańcom udzielana jest pomoc. Władze kontynuują też dostarczanie potrzebującym wody pitnej, żywności i przedmiotów pierwszej potrzeby.
12:14. Szmyhal: Podziękowałem premierowi Morawieckiemu za pomoc w walce z powodzią wywołaną przez Rosję
W rozmowie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim podziękowałem za pomoc Warszawy w walce ze skutkami powodzi, wywołanej w ubiegłym tygodniu przez Rosjan po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce – oznajmił na Telegramie szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal.
(DSNS) wsparcie materialne w celu likwidacji skutków tego rosyjskiego aktu terroryzmu
— poinformował przedstawiciel władz w Kijowie.
Doceniamy wagę pomocy zbrojeniowej (otrzymywanej) z Polski. Omówiliśmy dalszą współpracę w zakresie dostaw sprzętu wojskowego, a także szkoleń ukraińskich żołnierzy. Skoordynowaliśmy (też stanowiska dotyczące) przygotowań do konferencji w sprawie odbudowy Ukrainy, planowanej w Londynie (Ukraine Recovery Conference, organizowanej w dniach 21-23 czerwca – PAP). W oparciu o rezultaty (tego przedsięwzięcia) liczymy na nowe umowy i konkretne projekty
— zapowiedział Szmyhal.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Ukrainy Szmyhal: Podziękowałem premierowi Morawieckiemu za pomoc w walce z powodzią wywołaną przez Rosję
11:30. Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów
W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów – ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Dywizjon znajduje się na wyposażeniu 11. samodzielnej brygady rakietowo-artyleryjskiej sił obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w miejscowości Utasz w Kraju Krasnodarskim, w pobliżu okupowanego przez Rosję Krymu. Pociski rakietowe Ch-35 i Ch-35U, wykorzystywane przez system Bał, są przeznaczone do niszczenia okrętów, lecz wróg może ich też używać do atakowania celów na lądzie. Wyrzutnie przeciwokrętowe Bastion i Bał stosowano już w ubiegłym roku do ostrzeliwania Odessy, Mikołajowa i Oczakowa – czytamy na łamach rządowego serwisu, a także branżowego ukraińskiego portalu wojskowego Defense Express.
W 2021 roku w Rosji zmodernizowano pociski Ch-35 i Ch-35U, zwiększając ich zasięg rażenia z 260 do 500 km – ostrzegło Centrum Narodowego Sprzeciwu.
11:08. Rosjanie ostrzelali samochód leśnictwa, zginęło sześć osób
Wojska rosyjskie ostrzelały samochód leśnictwa w obwodzie sumskim, zabijając sześć osób – powiadomiła w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodu.
Do zdarzenia doszło we wtorek. Jak poinformowała w komunikacie prokuratura obwodu sumskiego, wojska rosyjskie ostrzelały samochód UAZ na terytorium obwodu sumskiego.
W wyniku ostrzału według wstępnych ustaleń 6 osób – w tym 2 osoby cywilne i czterej pracownicy leśnictwa – odniosło śmiertelne rany
— powiadomiono.
09:48. Brytyjski resort obrony: wzrost liczby rosyjskich lotów bojowych podczas wojny z Ukrainą
W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowano wzrost liczby rosyjskich taktycznych lotów bojowych na froncie wojny z Ukrainą; częstotliwość tych operacji pozostaje jednak dużo niższa niż w początkowej fazie inwazji w 2022 roku, gdy lotnictwo agresora przeprowadzało nawet 300 misji dziennie – zauważył w środowym raporcie brytyjski resort obrony.
Samoloty bojowe najeźdźców atakują głównie regiony na południu Ukrainy. Rosyjskie siły powietrzne mogą operować tam w relatywnie łatwiejszy sposób niż na pozostałych odcinkach frontu. Jest to tendencja obserwowana od początku wojny, czyli od lutego ubiegłego roku – podkreślono w komunikacie ministerstwa z siedzibą w Londynie.
Wydaje się niemal pewne, że wzrost liczby rosyjskich lotów bojowych to odpowiedź na ostatnie kontrofensywy ukraińskiej armii (w obwodach zaporoskim i donieckim). Lotnictwo agresora próbuje wesprzeć wojska lądowe atakami z powietrza – ocenił brytyjski resort.
Jak dodano, w ciągu ostatniego roku siły najeźdźców zintensyfikowały wykorzystanie pocisków powietrze-ziemia, takich jak bomby szybujące. Załogi samolotów szturmowych mogą dzięki temu pozostawać w dużej odległości od celów, nie narażając się na zestrzelenie przez ukraińskie jednostki obrony przeciwlotniczej.
09:22. Trzy ofiary ostrzałów w Kramatorsku i Konstantynówce
W środę w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały obiekty cywilne w miastach Kramatorsk i Konstantynówce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; zginęły trzy osoby, a trzy kolejne zostały ranne – poinformował na Telegramie szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.
Śmierć poniosło dwóch mieszkańców Kramatorska i jeden cywil w Kostiantyniwce. W pierwszej z tych miejscowości całkowicie zniszczono co najmniej pięć prywatnych domów i uszkodzono około 20. W Kostiantyniwce zrujnowane zostały dwa budynki mieszkalne, a uszkodzonych 55. Pociski rakietowe wroga trafiły także m.in. w gazociąg i sieci elektroenergetyczne – oznajmił gubernator.
Służby ratunkowe pracują na miejscu rosyjskich zbrodni i udzielają pomocy poszkodowanym – zapewnił Kyryłenko.
08:59. Zmarła 12. ofiara ataku na Krzywy Róg
W szpitalu w Krzywym Rogu w wyniku ciężkich oparzeń zmarł 76-letni mężczyzna, który ucierpiał w rosyjskim ostrzale rakietowym w nocy z poniedziałku na wtorek. Tym samym liczba cywilnych ofiar śmiertelnych ataku wzrosła do 12.
Dzisiaj w naszym mieście obchodzimy dzień żałoby z powodu wczorajszego terrorystycznego ataku rakietowego. Niestety, ofiar jest już 12 – w nocy wskutek śmiertelnych oparzeń zmarł 67-letni mężczyzna
— powiadomił szef władz miejskich Ołeksandr Wiłkuł.
08:10. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła trzy rakiety Kalibr i dziewięć dronów Shahed
W nocy z wtorku na środę obrona powietrzna zestrzeliła nad Ukrainą trzy rakiety manewrujące Kalibr i dziewięć dronów Shahed – powiadomiły Siły Powietrzne. Jedna rosyjska rakieta uderzyła w obiekt cywilny.
W nocy z wtorku na środę Rosja zaatakowała obiekty wojskowe i infrastrukturę Ukrainy rakietami manewrującymi i dronami kamikadze – przekazały w komunikacie w środę rano ukraińskie Siły Powietrzne.
Z akwenu Morza Czarnego przeciwnik zaatakował czterema rakietami manewrującymi Kalibr, kierując je na obwód odeski. Trzy pociski udało się zestrzelić, jeden – trafił w obiekt cywilny
— podano.
Ze wschodniego brzegu Morza Azowskiego Rosjanie uderzyli dronami, używając 10 aparatów irańskiej produkcji Shahed 136/131. Dziewięć z nich zestrzelono.
06:07. Trzy osoby zginęły w rosyjskim ataku na Odessę
Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę – poinformowała w środę nad ranem ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
Według szczegółowych informacji wróg skierował 4 Kalibry ze statku na Morzu Czarnym na Odessę
— poinformowano w komunikacie.
W wyniku walki powietrznej i fali uderzeniowej uszkodzone zostało centrum biznesowe, placówka edukacyjna, kompleks mieszkalny, lokale gastronomiczne i sklepy w centrum miasta.
04:39. Trudeau: Atak na Krzywy Róg przypomniał o potrzebie wspierania Ukrainy
Atak rakietowy na Krzywy Róg po raz kolejny przypomniał całemu światu o potrzebie dalszego wspierania zdolności obronnych Ukrainy – napisał we wtorek na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.
Kanada zdecydowanie potępia ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie. Ostatni atak na budynki mieszkalne w Krzywym Rogu jest absolutnie nie do przyjęcia. To kolejne przypomnienie przerażającej brutalności rosyjskiego reżimu, a także potrzeby dalszego wsparcia dla Ukrainy
— oświadczył Trudeau.
Przypomniał, że podczas swojej wizyty w Kijowie w ubiegły weekend „potwierdził zaangażowanie Kanady na rzecz Ukraińców”.
Jak powiedziałem prezydentowi Zełenskiemu, nasze poparcie jest niezachwiane
— zaznaczył szef kanadyjskiego rządu.
00:00. Zełenski: Świat powinien dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja w Nowej Kachowce
Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.
Pracujemy nad tym, by nie dopuścić do żadnych incydentów w okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dopóki są tam okupanci, istnieje ryzyko dla całego świata i jest to ewidentne
— podkreślił szef ukraińskiego państwa.
We wtorek Zełenski spotkał się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim.
Tylko całkowita deokupacja elektrowni i przywrócenie nad nią kontroli Ukrainy mogą zagwarantować bezpieczeństwo. I zrobimy wszystko, by tak się stało
— dodał prezydent.
Wyraził zadowolenie z powodu planu wysłania na Ukrainę przez MAEA misji mającej zbadać skutki zniszczenia przez Rosjan tamy i innych obiektów hydroelektrowni w Nowej Kachowce.
Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się o tym, co się dzieje, jaką zbrodnię przeciwko przyrodzie i ludziom popełniła Rosja
— oświadczył Zełenski. Dodał, że ma nadzieję, iż eksperci MAEA rozpoczną swoją pracę w najbliższym czasie.
Ukraiński przywódca odniósł się też do sytuacji na froncie. Podziękował wojskowym za sukcesy, w tym za „ruch naprzód” na odcinku bachmuckim na wschodzie kraju.
Dziękuję za każdy krok i za każdy metr ukraińskiej ziemi, wyzwalanej spod rosyjskiego zła
— powiedział.
Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu także podziękował władzom USA za kolejny pakiet pomocowy.
Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła we wtorek 40. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy o wartości do 325 mln dolarów. W jego ramach USA przekażą Ukrainie ze swoich magazynów m.in. 15 bojowych wozów piechoty Bradley oraz 10 kołowych wozów opancerzonych Stryker.
red/PAP/Facebook/Twitter
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS