Trwa 231. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach – aneksję części okupowanych terytoriów. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 12 października 2022 r.
17:23. Strącono dwa drony kamikadze wystrzelone w obwód winnicki!
Siły rosyjskie zaatakowały obwód winnicki w środkowej Ukrainie dwoma dronami kamikadze, oba bezzałogowce strąciła ukraińska obrona powietrzna – poinformował w środę Serhij Borzow, szef władz tego regionu w środkowej Ukrainie.
Wróg zaatakował obwód winnicki dwoma dronami kamikadze. Siły obrony powietrznej zniszczyły oba bojowe bezzałogowce
— napisał Borzow w Telegramie. W regionie po południu ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
17:22. Irańczycy szkolą rosyjskich żołnierzy na okupowanych terenach z obsługi dronów
Na okupowane przez rosyjskie wojska tereny obwodu chersońskiego i na Krym przybyli instruktorzy z Iranu, którzy szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów-kamikadze Shahed-136; Irańczycy koordynują też ataki wroga przeciwko celom cywilnym na Ukrainie – powiadomił w środę ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Według informacji przekazanych przez serwis, instruktorzy zostali rozmieszczeni w miejscowościach Zalizny Port i Hładkiwka w regionie chersońskim oraz w mieście Dżankoj na Krymie. Irańczycy mają być „bezpośrednio odpowiedzialni” za wykorzystanie bezzałogowców do nalotów na ukraińskie miasta, szczególnie Mikołajów i Odessę na południu kraju – czytamy na portalu Centrum.
Iran oficjalnie zaprzecza, że dostarcza Rosji drony (…). Jak jednak widać, Teheran pomaga agresorowi nie tylko sprzętem, ale także ludźmi (do jego obsługi)
— oznajmiły władze Ukrainy.
17:20. Wiceszef MSW: w razie ataku na granicy z Białorusią damy odpór od razu
**Ukraińskie siły prowadzą na granicy z Białorusią działania obronne, by w razie próby wkroczenia na Ukrainę wrogich wojsk dać im odpór od razu na początku ataku – poinformował wiceszef MSW Ukrainy Ihor Bondarenko
, cytowany w środę przez agencję Ukrinform.**
Wiceminister powiedział, że strona ukraińska prowadzi działania na granicy w takim formacie, by siły przeciwnika zdawały sobie sprawę, iż będzie im dany odpór i nie będzie takiej sytuacji jak w lutym.
Zaznaczył, że siły ukraińskie są gotowe do stawienia czoła wrogowi bezpośrednio na granicy.
I tę gotowość będziemy zwiększać
— zapewnił.
Oświadczył, że „logika działań na granicy z Białorusią jest wyłącznie obronna”. Poinformował, że w minionym tygodniu przeprowadzono inspekcję granicy ukraińsko-białoruskiej, liczącej ponad 1000 km długości.
16:54. Premier Ukrainy: Zima będzie trudna, dlatego wszyscy powinni się do niej dobrze przygotować
Tegoroczna zima będzie trudna, dlatego wszyscy powinni się do niej dobrze przygotować; proszę każdą rodzinę o zgromadzenie zapasu niezbędnych rzeczy, takich jak ciepła odzież, świece i latarki – zaapelował w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Nie będziemy pudrować rzeczywistości. (…) Musimy być gotowi na tymczasowe przerwy w dostawach energii. To są realia czasu wojny. W razie potrzeby, aby uniknąć przeciążenia sieci energetycznej, światło jest wyłączane zgodnie z ustalonym grafikiem
— powiadomił Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Premier zapewnił, że ukraińskie władze dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby obywateli w sezonie grzewczym. Według Szmyhala zakupiono wystarczającą ilość surowców energetycznych, przygotowano sieci przesyłowe, a uszkodzona infrastruktura jest na bieżąco remontowana.
Jesteśmy przygotowani na sezon grzewczy w ponad 90 proc. Zorganizowaliśmy specjalne miejsca dla ludności, gdzie będzie można się ogrzać, a także opracowaliśmy plany ewakuacji na wypadek, gdyby nie dało się szybko przywrócić infrastruktury krytycznej do stanu używalności
— zadeklarował premier.
Jak zapowiedział, zimą należy spodziewać się niższej, niż zazwyczaj temperatury w mieszkaniach. Najniższa powinna wynieść około 16 stopni Celsjusza, a średnia – 18.
To jest konieczne, to nasz wkład w zwycięstwo. To, w jaki sposób przetrwamy tę zimę, zależy od każdego z nas
— dodał Szmyhal.
Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ataków rakietowych – poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN. Celem najeźdźców stały się m.in. elektrownie cieplne i inne obiekty infrastruktury energetycznej w obwodach lwowskim, winnickim i dniepropietrowskim.
16:35. Urzędnik NATO: Rosja w znacznym stopniu wyczerpała swoją precyzyjną amunicję
Rosja w takcie inwazji na Ukrainę wyczerpała znaczną część swojej precyzyjnie kierowanej amunicji – poinformował w środę wysoki urzędnik NATO, cytowany przez agencję Reutera.
Podkreślił jednocześnie, że przemysł rosyjski nie może produkować wszystkich rodzajów amunicji i systemów broni, co jest wynikiem sankcji nałożonych przez Zachód.
Nie wie też, ile czasu zajmie Rosji zmobilizowanie 300 tys. żołnierzy, do czego dąży Kreml, ale w jego przekonaniu może to potrwać nawet kilka miesięcy.
16:31. Minister obrony Holandii: Dostarczymy Ukrainie pociski przeciwlotnicze o wartości 15 mln euro
Dostarczymy Ukrainie pociski przeciwlotnicze o wartości 15 mln euro – ogłosiła w środę minister obrony Holandii Kasja Ollongren. Dodała, że to odpowiedź na ostatnie ostrzały rakietowe Ukrainy przez siły rosyjskie.
Te ataki (…) można na nie odpowiedzieć tylko niezłomnym wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców
— zaznaczyła Ollongren w skierowanym do parlamentu komunikacie niderlandzkiego rządu.
W poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy na wiele miast w większości regionów Ukrainy. Według najnowszych danych zginęło co najmniej 20 osób, a 108 zostało rannych. Władze Ukrainy ponowiły apele o dostarczenie krajowi nowoczesnych środków obrony powietrznej.
Rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej na Ukrainie. IRIS-T SLM z Niemiec już dotarły. Nadchodzą amerykańskie NASAMS. A to jedynie początek. I potrzebujemy więcej. Nie ma wątpliwości, że Rosja to państwo terrorystyczne. Istnieje moralny nakaz, by chronić niebo nad Ukrainą, by ocalić jej mieszkańców
— napisał w środę na Twitterze minister obrony Ołeksij Reznikow.
Niemcy dostarczyły na Ukrainę pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. Uzbrojenie ma zasięg do 40 km. Może zwalczać cele powietrzne – samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne – lecące na wysokości do 20 km.
Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał z kolei we wtorek, że w najbliższym czasie USA dostarczą Ukrainie dwa pierwsze systemy NASAMS, a prezydent Joe Biden zapowiedział też przekazanie Kijowowi dodatkowych środków obrony powietrznej.
NASAMS to zaawansowany norwesko-amerykański system obrony powietrznej średniego zasięgu, głównie używany do obrony miast przed pociskami manewrującymi. W tym charakterze używany jest do obrony nieba m.in. nad Waszyngtonem.
16:27. Minister obrony Kanady: Przekażemy Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich
Rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich – poinformowała w środę minister obrony Anita Anand. To zarówno amunicja, drony, jak i zimowe ubrania dla żołnierzy.
Nowa pomoc, którą dostarczy Kanada, jest odpowiedzią na listę potrzeb przekazanych przez rząd Ukrainy, a Anand powiadomiła o szczegółach w Brukseli, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO – podał publiczny nadawca CBC.
Ukraińska armia otrzyma z Kanady zimowe ubrania dla żołnierzy szyte w kanadyjskich firmach, od rękawiczek do butów i kurtek, o łącznej wartości 15 mln CAD. Łącznie to pół miliona sztuk wyposażenia.
Zima nadchodzi. Kanada ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o odzież i wojnę w warunkach zimowych; będziemy przekazywać dostawy w nadchodzących tygodniach
— powiedziała Anand w rozmowie z dziennikarzami.
15,2 mln CAD to wartość dostarczanej amunicji, a 2 mln CAD to usługi komunikacji satelitarnej – podała agencja Interfax-Ukraina dodając, że mają one służyć utrzymywaniu łączności z partnerami w Europie i Ameryce Północnej. Kolejne 15 mln CAD przeznaczono na zakup dronów.
16:24. Podolak: Rosyjskie działania powinny być oficjalnie uznane za ludobójstwo
Rosyjskie działania na Ukrainie powinny być na oficjalnym szczeblu uznane za ludobójstwo – oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Ataki na infrastrukturę cywilną, masowe egzekucje i gwałty, przymusowe deportacje, rozdzielanie rodzin, niszczenie ukraińskiej literatury w szkołach, oficjalne wypowiedzi na temat +demontażu Ukrainy+. (Demokratyczny kongresmen Steve) Cohen ma rację: Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa. Musi to zostać oficjalnie uznane
— napisał na Twitterze Podolak.
Cohen w czerwcu wniósł do Kongresu USA projekt aktu prawnego, uznającego rosyjskie działania na Ukrainie za ludobójstwo.
15:09. Od 30 września rosyjskie wojska zabiły ponad 70 mieszkańców Zaporoża
Od 30 września rosyjskie wojska zabiły ponad 70 cywilnych mieszkańców Zaporoża na południu Ukrainy; tych ataków dokonano z premedytacją, ponieważ rakiety uderzyły dokładnie tam, gdzie zostały skierowane – powiadomił w środę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.
Największe blizny pozostawiły w mieście barbarzyńskie ostrzały celów cywilnych. (…) Doszło do zniszczenia wielopiętrowych budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych i obiektów infrastruktury
— oznajmił gubernator, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Rosyjskie siły zintensyfikowały w ostatnich dniach ataki na Zaporoże. 30 września wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę cywilnych aut w pobliżu miasta, zabijając 32 osoby i raniąc ponad 90.
W nocy z 8 na 9 października wojska najeźdźcy wystrzeliły na Zaporoże co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część budynku. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów. Zginęło wówczas 14 osób, a 74 zostały ranne.
15:07. Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej części obwodu donieckiego
Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – poinformowała w środę ukraińska policja. W odbitych miejscowościach znaleziono 35 pochówków, w tym trzy zbiorowe.
Łącznie w wyzwolonych miejscowościach znaleziono 35 miejsc pochówków, w tym trzy masowe: w Swiatohirsku, gdzie pochowano siedem osób, i na cmentarzu w Łymanie.
W Łymanie w ciągu tygodnia policjanci znaleźli 56 ciał: 22 cywilów i 34 wojskowych. Ustalana jest tożsamość zmarłych oraz przyczyny ich śmierci. Policjanci zaobserwowali na zwłokach zarówno oznaki śmierci naturalnej, jak i ślady po przemocy. Ciała skierowano na ekspertyzę.
Na cmentarzu w zbiorowym grobie pochowano kilkudziesięciu wojskowych ukraińskich sił zbrojnych, a w drugim miejscu spoczywa ponad 100 cywilnych.
Ludzi chowano całymi rodzinami
— twierdzi policja.
Na wyzwolonym terytorium ekshumowano ponad 120 ciał, w tym 64 cywilów.
13:43. Brytyjski resort obrony: brak niezawodnych zdolności uderzeniowych to największy problem armii Rosji
Ze względu na to, że rosyjskie myśliwce taktyczne wciąż wywierają ograniczony efekt na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji na Ukrainie – ocenił w środę brytyjski resort obrony.
Rosja używa w walce irańskich dronów, w tym Shahed-136, co najmniej od sierpnia 2022 roku – poinformował wywiad Wielkiej Brytanii. Włączono je do fali uderzeniowej przeprowadzonej w poniedziałek na terytorium Ukrainy, jednak drony te nie mogą w wystarczający sposób spełniać funkcji głębokiego uderzenia, do jakiego prawdopodobnie chciała ich użyć Rosja – napisano.
Shahedy mogą przenosić tylko niewielki ładunek wybuchowy – zwrócił uwagę brytyjski wywiad.
Ukraiński sztab generalny informował, że Rosja wystrzeliła łącznie 86 statków bezzałogowych typu Shahed-136 i że 60 proc. z nich zostało zniszczonych w powietrzu – przypomniano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.
Jak opisano, drony Shahed-136 „są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne bezzałogowce są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej broni przeciwlotniczej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując przy pomocy kilku dronów jednocześnie”.
13:31. Rosjanie w nocy ostrzelali Nikopol. Użyli broni zapalającej
Przez całą noc Rosjanie ostrzeliwali rejon Nikopola na południu Ukrainy. Szef władz rejonu nikopolskiego Jewhen Jewtuszenko opublikował nagranie z momentu ostrzału i poinformował, że okupanci użyli amunicji zapalającej. Według szefa administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego, Wałentyna Rezniczenki, ciężko ranne zostało dziecko.
Jak wskazał Rezniczenko, Rosjanie użyli wyrzutni rakiet typu Grad, a także ciężkiej artylerii. Na miasto spadło ok. 100 pocisków. Jeden z nich trafił w dom, ciężko raniąc 6-letnią dziewczynkę i jej matkę. Obrażenia odniosła także inna kobieta.
Szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego przekazał, że w wyniku ostrzału uszkodzonych zostało ok. 30 domów, dwa zakłady przemysłowe, dwa przedszkola, szkoła, ale również gazociąg i sieć elektryczna.
Według Jewhena Jewtuszenki, który opublikował na Telegramie wideo z momentu ostrzału, okupanci użyli amunicji zapalającej.
Chłopaki zaczęli dzisiaj wcześnie, z MLRS, użyli amunicji zapalającej
— napisał szef władz rejonu nikopolskiego.
W sieci pojawiły się także inne zdjęcia i nagrania z Nikopola.
Nikopol, miasto nad Dnieprem położone pomiędzy Zaporożem i Krzywym Rogiem, 127 tys. mieszkańców przed wojną. Moskiewscy barbarzyńcy zrzucają na Nikopol bomby zapalające, prawdopodobnie fosforowe.
13:29. „Nowaja Gazieta. Jewropa”: do władz regionów trafiły żądania nowej mobilizacji
Ministerstwo obrony Rosji wysłało do regionów wytyczne zawierające nowe, dodatkowe liczby osób, które mają zostać zmobilizowane na wojnę z Ukrainą – podała w środę niezależna „Nowaja Gazieta. Jewropa”, powołując się na źródło w resorcie.
Gazeta przypomina, że wiceszef obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow mówił 10 października, iż region ten wywiązał się całkowicie ze zleconej mu mobilizacji oraz że władze otrzymały nowe wytyczne i zaczęły je wykonywać.
W obwodzie rostowskim na południu Rosji szef regionalnej administracji Wasilij Gołubiew powiedział w środę, że obwód „otrzymał nowe zadanie mobilizacyjne” i lokalne komisje wojskowe „przystąpiły do jego wykonania”.
Źródło w jednym z regionów centralnej Rosji również powiedziało dziennikarzom „NEJ”, że 10 października otrzymało żądanie zmobilizowania dodatkowej liczby ludzi.
Jednocześnie Kreml zaprzecza, by miały nastąpić kolejne etapy mobilizacji, i zapewnia, że nie ma żadnej „drugiej fali” – zauważa gazeta.
12:43. WAŻNE! Siły zbrojne Ukrainy odbiły z rąk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim
Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Według stanu na 11 października wyzwolone zostały wsie Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone leżące w rejonie (powiecie) berysławskim – przekazało w środę ukraińskie wojsko .
W odbitych osadach trwa naprawa infrastruktury krytycznej. Obwód chersoński to jeden z czterech obwodów Ukrainy, gdzie na okupowanych terenach odbyły się nielegalne rosyjskie pseudoreferenda; pod koniec września Rosja ogłosiła aneksję tych obszarów. Według dostępnych informacji rosyjscy okupanci w obwodzie chersońskim „nadal napadają na gospodarstwa rolne, przeprowadzają tam inwentaryzację majątku i rejestrują go zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem” – podało dowództwo Południe
12:39. W Awdijiwce rosyjskie pociski spadły na miejski bazar, zginęło siedem osób
Co najmniej siedem osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim Ukrainy, gdzie w środę rano ostrzelane zostało główne targowisko – poinformował szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.
Rosjanie ostrzelali centralne targowisko, na którym w tym czasie znajdowało się wielu ludzi
— napisał Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
W takich ostrzałach nie ma logiki wojskowej, a jedynie niepowstrzymane dążenie do zabicia jak największej liczby naszych ludzi
— dodał.
Szef władz miejskich Witalij Barabasz poinformował, że Rosjanie użyli systemów rakietowych i czołgów. Atak nastąpił w czasie, gdy na targowisko przychodzi wielu ludzi – napisał Barabasz w serwisie Telegram.
Jak informował wcześniej Kyryłenko, wojska rosyjskie ostrzelały w nocy ze środy na czwartek odcinki frontu w obwodzie donieckim pomiędzy miastami Marjinka i Sołedar. Najbardziej ucierpiała Awdijiwka – dodał szef regionu.
11:26. Szef MAEA: w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej uruchomiono awaryjne generatory
Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową na Ukrainie, została ponownie odcięta; uruchomiono awaryjne generatory – poinformował w środę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Nasz zespół w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował mnie dziś rano, że siłownia straciła całe swoje zewnętrzne zasilanie po raz drugi w ciągu pięciu dni
— przekazał Grossi na Twitterze.
Obecnie awaryjne generatory dostarczają energię potrzebną do działania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo siłowni. Szef MAEA ponowił również wezwanie do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, mającej na celu zapobieganie jej ostrzałowi.
We wtorek Grossi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Putin stwierdził, że strona rosyjska jest otwarta na dialog.
10:10. Białoruś przekazała Rosji czołgi
Z magazynów wojskowych na Białorusi wydzielono 20 czołgów T-72 i część z nich już wysłano do Rosji – podał w środę sztab generalny armii ukraińskiej. W raporcie sztab podkreśla, że Alaksandr Łukaszenka zadeklarował pomoc dla Rosji w wojnie przeciw Ukrainie.
Łukaszenka mówi o gotowości Białorusi do okazania pomocy Federacji Rosyjskiej w wojnie przeciwko Ukrainie. Kompleks obronno-przemysłowy Białorusi już uczestniczy w naprawie sprzętu wojskowego uszkodzonego w trakcie działań bojowych
— wskazuje sztab.
Z magazynów wydzielono i wysłano do obwodu biełgorodzkiego pierwszą partię z dwudziestu czołgów T-72
— informuje armia ukraińska.
Obwód biełgorodzki w Rosji sąsiaduje z Ukrainą.
Krótko wcześniej na Białorusi pojawiły się niepotwierdzone informacje o wysyłaniu do Rosji czołgów T-72: w jednym z kanałów w serwisie Telegram pojawiły się doniesienia o czołgach widzianych w białoruskiej Orszy.
Niezależny portal Zerkalo.io ocenił, że są to maszyny typu T-72A – stara wersja czołgu T-72. Rosja nie prowadzi modernizacji tej wersji T-72, a więc jedynym powodem wysłania tego sprzętu do Rosji może być tylko skierowanie go na Ukrainę – uważa portal. Ocenił przy tym, że czołgi widziane w Orszy transportowane są do obwodu rostowskiego – regionu Rosji graniczącego z ukraińskim Donbasem.
09:32. Mieszkańcy Kijowa zniszczyli najstarszy pomnik Puszkina
Mieszkańcy Kijowa zwalili z piedestału najstarszy stojący w stolicy Ukrainy pomnik Aleksandra Puszkina. Na cokole pozostawiono napis „Za Buka”. Buk to pseudonim porucznika ukraińskich sił zbrojnych Denysa Antypowa, który zginął w maju 2022 roku na wojnie z Rosją.
Zdjęcie powalonego na ziemię popiersia opublikowała we wtorek agencja UNIAN na Telegramie.
Zniszczony pomnik Puszkina został wzniesiony w 1899 roku z okazji 100-lecia śmierci poety; przywieziono go z Petersburga. Popiersie stało do tej pory na Placu Chwały w pobliżu budynku Narodowego Uniwersytetu Transportu.
09:18. Ukraiński minister obrony: otrzymaliśmy od Niemiec system przeciwlotniczy IRIS-T SLM
Otrzymaliśmy od Niemiec system obrony przeciwlotniczej IRIS-T, który pomoże nam w walce przeciwko Rosji – potwierdził w nocy z wtorku na środę na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej na Ukrainie. IRIS-T SLM z Niemiec już dotarły. Nadchodzą amerykańskie NASAMS. A to jedynie początek. I potrzebujemy więcej
— oświadczył Reznikow.
Jak dodał, nie ma wątpliwości, że Rosja jest państwem terrorystycznym. Oznacza to, zdaniem ministra, że istnieje obowiązek moralny, aby chronić niebo nad Ukrainą „w celu ratowania naszych obywateli”. Reznikow podziękował również swojej niemieckiej odpowiedniczce Christine Lambrecht za „współpracę i silne zaangażowanie w pomoc Ukrainie”.
09:12. ISW: nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych nie spowoduje dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie
Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych gen. Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wojska rosyjskie prowadziły w poniedziałek i wtorek zmasowany ostrzał ukraińskich miast. Zbiegło się to w czasie z wyznaczeniem Surowikina na głównodowodzącego sił inwazyjnych. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Andrij Jusow ocenił, że „zarzucenie rakietami obiektów infrastruktury cywilnej to jego styl”.
Według ISW awans Surowikina nie jest przyczyną zmasowanego ostrzału ani sygnałem zmiany trajektorii rosyjskich zdolności czy strategii. Surowikin służył na Ukrainie od początku wojny jako dowódca rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych, a później południowego zgrupowania wojsk.
Wielu innych wysokiej rangi rosyjskich wojskowych na Ukrainie również służyło dawniej w Syrii. Wcześniejszy dowódca sił inwazyjnych generał Aleksandr Dwornikow też dowodził rosyjskimi wojskami w Syrii, w latach 2015-2016, i on także zasłynął tam z celowego i brutalnego atakowania cywilów – podkreśla amerykański think tank.
Pogarda dla prawa międzynarodowego i entuzjazm dla brutalnego traktowania ludności cywilnej były standardową procedurą operacyjną rosyjskich sił w Syrii” nie tylko w czasie pełnienia tam funkcji przez Surowikina, ale też przed nim i po nim; „stało się to częścią rosyjskiej metody prowadzenia wojny
— ocenia ISW.
Rosja nie może doprowadzić do dalszej „syrianizacji” wojny na Ukrainie w dużej mierze dlatego, że Moskwie nie udało się osiągnąć wystarczającej przewagi w powietrzu. To uniemożliwia jej prowadzenie kampanii zmasowanych bombardowań dywanowych, jakie stosowała w Syrii. Wyznaczenie Surowikina nie wywoła prawdopodobnie fundamentalnych zmian w rosyjskich operacjach rakietowych i powietrznych, dopóki Zachód będzie przekazywał Ukrainie broń przeciwlotniczą potrzebną do zapobiegania dominacji Rosji w powietrzu – twierdzą analitycy.
Możliwe jest natomiast, że mianowanie Surowikina i zmasowane ostrzały infrastruktury krytycznej na Ukrainie miały na celu naprawę wizerunku rosyjskiego ministerstwa obrony. Według ukraińskiego wywiadu ostrzały były przygotowane wcześniej, a Surowikin z pewnością nie zaplanował, nie przygotował i nie przeprowadził ich w dniu objęcia nowej roli 10 października – podkreśla ISW.
Tymczasem, jak informował ukraiński wywiad wojskowy, Białoruś przekazuje Rosji amunicję i inne rodzaje wyposażenia ze swoich magazynów. Według ISW wywożenie amunicji z Białorusi wskazuje, że rosyjskie i białoruskie wojska w tym kraju nie szykują się prawdopodobnie do ataku lądowego na Ukrainę od północy. Białoruś jest jednak współwinna wojny, ponieważ materialnie wspiera rosyjską inwazję i umożliwia rosyjskim wojskom prowadzenie ostrzałów i ataków dronami ze swojego terytorium – zaznaczono w raporcie.
07:58. Naczelnik wojskowy Swiatohirska: Powoli przywracamy tu normalne życie
W miejscowościach wschodniej Ukrainy, wyzwalanych spod rosyjskiej okupacji, władzę przejmują wojskowe administracje, które prowadzą tzw. działania stabilizacyjne przed powrotem normalnego życia – powiedział PAP Wołodymyr Rybałkin, naczelnik administracji wojskowej w Swiatohirsku.
Swiatohirsk, miasteczko w północno-zachodniej części obwodu donieckiego, zostało wyzwolone przez wojska ukraińskie 12 września. Dziennikarze, którzy chcieli tam wjechać, mogli to zrobić dopiero po uzyskaniu zgody władz wojskowych, a po miejscowości poruszali się w asyście uzbrojonych żołnierzy.
Pierwszymi krokami, które podejmowane są po wyzwoleniu, są działania stabilizacyjne
— wyjaśnia Rybałkin. Ukraińskie siły zbrojne przeczesują miejscowości w poszukiwaniu rosyjskich żołnierzy, którzy wciąż mogą się w nich ukrywać oraz rozminowują teren. Sprawdzają pobocza dróg, budynki i pojazdy.
06:52. Podolak: Rosja chce zabijać Ukraińców zimnem i głodem
Rosja nie tylko chce straszyć, ale chce masowych i bolesnych śmierci, chce zabijać Ukraińców zimnem i głodem – napisał we wtorek na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Ona (Rosja) po prostu chce zabić naszą populację zimnem i głodem. To ludzie, którzy mentalnie utknęli w latach 30.
— powiedział Podolak.
Według niego władze Rosji chcą, aby w zimie Ukraina nie miała ogrzewania, elektryczności i wody pitnej.
Nie chcą, abyśmy mieli jakikolwiek komfort. W ich oczach jest napisane: Chcemy, abyś umarł w najstraszniejszych mękach. Dziś, na poziomie swojej propagandy i na poziomie elit, Federacja Rosyjska szczerze chce masowych zgonów
— podkreślił doradca prezydenta.
06:45. Niemcy, we współpracy z Danią i Norwegią, dostarczą Ukrainie haubice
Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 – poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.
Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.
2 października szefowa niemieckiego ministerstwa obrony Christine Lambrecht informowała, że Niemcy, Dania i Norwegia kupią dla Ukrainy 16 słowackich haubic Zuzana-2 za łączny koszt 92 mln euro. Wyjaśniła, że broń ta zostanie dostarczona Ukraińcom w przyszłym roku.
Haubice Zuzana-2 są w stanie wystrzelić sześć pocisków na minutę na odległość do 40 kilometrów.
06:40. Rosja uszkodziła 30 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy
Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych – poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN.
Wysyłamy tę wiadomość naszym partnerom: musimy chronić niebo
— powiedział Hałuszczenko – Rosjanie nie grają w żadne gry zgodne z prawem międzynarodowym. Nie obchodzą ich żadne międzynarodowe umowy czy konwencje”.
Zdaniem Hałuszczenki Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy, bowiem ukraiński eksport energii elektrycznej do Europy „pomaga krajom europejskim oszczędzać na rosyjskim gazie i węglu”. Podkreślił, że Ukraina próbuje „szybko przywrócić połączenia z innych źródeł”.
Jednocześnie minister zaznaczył, że ukraiński system energetyczny jest „nadal stabilny”, ale wezwał partnerów międzynarodowych do dostarczenia „systemów obrony powietrznej, które naprawdę mogą nam pomóc w ochronie naszej infrastruktury”.
06:30. Szef MON Ukrainy: Otrzymaliśmy kolejne systemy HIMARS
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował we wtorek na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS.
Cztery kolejne HIMARS-y przybyły od naszych amerykańskich partnerów! Dziękuję Joe Bidenowi i Lloydowi Austinowi III oraz Amerykanom
— napisał Reznikow.
Wspaniała wiadomość przed Ramstein 6, dokąd jadę jutro
— dodał ukraiński minister obrony.
Systemy HIMARS trafiły na Ukrainę w ramach nowej transzy wartego ponad 12 mld pakietu pomocy dla Ukrainy i zostały przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.
00:06. Prezydent Zełenski: armia Rosji przeprowadziła drugą falę ataku terrorystycznego
Wojsko rosyjskie przeprowadziło „drugą falę ataku terrorystycznego” przeciwko Ukrainie – powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że trwa naprawianie sieci energetycznych i łączności zniszczonych w rosyjskich ostrzałach.
Jak poinformował prezydent, we wtorek rano rosyjskie wojsko wystrzeliło w stronę Ukrainy 28 rakiet; siły ukraińskie strąciły 20 pocisków. Zestrzelono też większość z ponad 15 bezzałogowców – przeważnie irańskich dronów uderzeniowych – dodał Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.
Prezydent zaznaczył, że w całym kraju „dosyć szybko i efektywnie” prowadzone są prace naprawcze po wcześniejszych rosyjskich atakach.
Gdyby nie dzisiejsze uderzenia, to już byśmy przywrócili dostawy energii, wody i łączność, uszkodzone wczoraj przez terrorystów. A dziś Rosja osiągnie dodatkowo tylko to, że trochę wydłuży naszą odbudowę
— powiedział Zełenski. Zwrócił przy tym uwagę, że już w większości wsi i miast, „które terroryści chcieli zostawić bez prądu i łączności”, udało się je przywrócić.
Prezydent postawił przed wywiadem ukraińskim zadanie polegające na ustaleniu osób odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe Ukrainy i zaangażowanych w ataki z użyciem irańskich dronów.
00:01. Gen. Załużny: Strącamy irańskie drony bojowe dzięki polskiemu uzbrojeniu
Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć wystrzelonych przez rosyjskie wojsko irańskich dronów bojowych, wykorzystując do tego przekazane przez Polskę uzbrojenie – poinformował we wtorek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
W ciągu dwóch dni ukraiński dywizjon obrony powietrznej strącił dziewięć z jedenastu bezzałogowców Shahed-136 wystrzelonych przez wojsko przeciwnika – przekazał Załużny na Facebooku.
To wynik wysokiej jakości przygotowania naszych członków obrony powietrznej, przeprowadzonego przez polskich braci
— dodał.
To właśnie Polska przekazała zestawy, z których – przy użyciu radzieckich rakiet – Ukraińcy zestrzeliwują irańskie drony wystrzelone przez Rosjan. To są realia dzisiejszej wojny. Dziękuję polskim braciom!
— napisał Załużny.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/TT/Telegram/media
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS