A A+ A++

Rekuperacja to coraz powszechniej stosowany system wentylacji. Dlaczego w ostatnich latach stał się tak popularny? jak wyglądają koszty inwestycyjne związane z montażem rekuperacji? Czy rekuperacja jest tanim rozwiązaniem i czy opłaca się w nią zainwestować?

Rekuperacja – koszty inwestycyjne

Na ogólny koszt rekuperacji składa się kilka elementów. Pierwszym i największym z nich jest zakup rekuperatora, jednak nie są to jedyne wydatki. Niezbędnym jest również zakup na Ventido – Hurtownia wentylacji pozostałych elementów systemu wentylacji, elementów montażowych, wynajęcie ekipy montażowej. Koniecznym jest również odpowiednie rozplanowanie systemu – w przypadku domu nowego – lub modernizacji dotychczasowej wentylacji – w przypadku domu z wentylacją grawitacyjną lub wentylacją mechaniczną bez odzysku ciepła. Wszystko to w konsekwencji tworzy niemałą sumę, jednak oszczędzanie na ogrzewaniu z rekuperacją, warte jest poniesienia takich kosztów.

Jak rekuperacja obniża koszty użytkowania domu?

Rekuperacja, jako system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, umożliwia wychwycenie energii cieplnej, jaka usunięta byłaby z wnętrza domu wskutek działania tradycyjnej wentylacji – czy to wentylacji grawitacyjnej czy wentylacji mechanicznej. Energia ta w wymienniku ciepła przekazywana jest na potrzeby ogrzewania powietrza, jakie transportowane jest do środka domu – ogrzewając je. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie kosztów ogrzewania – kosztów, jakie musiałyby poniesione zostać na ogrzanie powietrza nawet o 90 % – wszystko zależne jest od dopasowania rekuperatora do charakterystyki danego domu oraz rodzaju wymiennika ciepła, jaki umieszczony jest w danym rekuperatorze.

Dlaczego rekuperacja jest tańsza niż myślisz? Jak obniżyć koszty inwestycyjne?

Pomimo dość sporych koszów, na jakie powinno być się przyszykowanym, istnieje możliwość znacznego ich obniżenia – wskutek bardzo wysokich dopłat, jakie aktualnie dostępne są w ramach proekologicznych programów – jak termomodernizacja budynków. Dzięki skorzystaniu z dopłat koszty inwestycyjne zmniejszone mogą być o niemal 70 % (w zależności od progu dofinansowania, o jaki można wnioskować w przypadku konkretnego inwestora.

Koszty eksploatacji rekuperacji

Rekuperator jest urządzeniem zasilanym elektrycznie. Dlatego też nie jest uznawany za całkowicie darmowe źródło oszczędności na ogrzewaniu. Czy można jednak zredukować zużycie energii przez rekuperator lub zmniejszyć koszty związane z jej praktycznie całodobowym użytkowaniem? Zdecydowanie tak. Już w momencie zakupu należy kierować się ku urządzeniom o wysokiej klasie energetycznej, które zapewnią zdecydowanie niższy pobór energii. Oprócz tego, warto jest zainwestować – jeśli jeszcze nie została zainstalowana w naszym domu – w instalację fotowoltaiczną, która – wyposażona w magazyn energii – z powodzeniem może stanowić stałe, całkowicie darmowe zasilanie systemu rekuperacji.

Rekuperacja – czy może być systemem całkowicie darmowym?

Pomimo możliwości skorzystania z darmowej energii z promieniowania słonecznego do zasilania rekuperacji – co zredukuje lub całkowicie wyeliminuje konieczność zasilania rekuperacji z energii czerpanej od dostawcy zewnętrznego, koniecznym jest systematyczne dbanie o stan systemu. Czy przesądza to o kosztowności lub braku opłacalności rekuperacji? Zdecydowanie nie. Dodatkowe koszty, jakie ponosić musi właściciel systemu to koszt jego systematycznej konserwacji, oczyszczania i wymiany filtrów. Oszczędności na ogrzewaniu są jednak tak wysokie, że koszty te nie mają praktycznie żadnego znaczenia, a wręcz są niezauważalne przy kwotach, jakie zyskuje właściciel systemu.

W dzisiejszych czasach rekuperacja to niesłychanie opłacalna inwestycja – zdecydowanie tańsza niż w przypadku, w którym całkowite koszty inwestycji musiałyby pokrywane być z kieszeni inwestora. Dodatkowe możliwości w zakresie redukcji kosztów eksploatacyjnych – czynią z rekuperacji rozwiązanie tańsze, niż mógłbyś przypuszczać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekcja filmu “Taksówkarz – cichy bohater grudnia”
Następny artykułKonsultacje w Mroczkowie Gościnnym