A A+ A++

Mszy świętej w Środę Popielcową dla studentów i pracowników naszej Uczelni przewodniczył rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

– Jest taki dzień, Środa Popielcowa, w którym gromadzimy się na Eucharystii, aby symbolicznie uzmysłowić sobie kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Niezależnie jacy jesteśmy i co posiadamy, wszyscy skończymy tak samo. I po jest ten dzień i obrzęd posypania głowy popiołem, abyśmy zatrzymali się na chwilę i pomyśleli, po co żyjemy i w jakim kierunku zmierzamy. Obyśmy czas Wielkiego Postu, który jest nam dany i zadany dobrze wypełnili, korzystając z ewangelicznych podpowiedzi: modlitwy, postu i jałmużny – powiedział rektor UKSW, rozpoczynając Mszę św. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis.

Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych oraz wicedyrektor Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej. Ksiądz profesor w kazaniu poruszył tematy wiedzy i świętości.

– Uczymy się po to, aby żyć, ale to, że wiemy więcej nie czyni nas lepszym. Powinniśmy dzielić się wiedzą, jak Bożym darem. Przekazywanie wiedzy to posługa bliźniemu. W tym wyraża się miłość – nie tylko w rozdawaniu mienia, ale w dzieleniu się Bożą nauką i w osobistej posłudze bliźniemu – powiedział.

Wyjaśniając, czym powinna być świętość, przywołał słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej „Gaudete et exultate”: „Lubię dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym: w rodzicach, którzy z wielką miłością pomagają dorastać swoim dzieciom, w mężczyznach i kobietach pracujących, by zarobić na chleb, w osobach chorych, w starszych zakonnicach, które nadal się uśmiechają. W tej wytrwałości, aby iść naprzód, dzień po dniu, widzę świętość Kościoła walczącego. Jest to często świętość z sąsiedztwa, świętość osób, które żyją blisko nas i są odblaskiem obecności Boga”.

Kończąc homilię ks. Prof. Przybyłowski zwrócił uwagę na to, iż w życiu ziemskim ludzkie słabości nie są całkowicie i raz na zawsze uzdrowione przez łaskę.

– Świętość to odwaga poświęcania się dla innych. Bądźmy z innymi ludźmi a Bóg sam poprowadzi nas do szczęścia wiecznego – powiedział na zakończenie.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem. W Eucharystii uczestniczyli studenci, pracownicy oraz przedstawiciele władz Uniwersytetu.

Msza święta w Środę Popielcową była sprawowana także na kampusie przy ul. Wóycickiego, w kościele akademickim św. Józefa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Dąbrowa Górnicza: Wspomóżmy 1,5% Fundację Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach
Następny artykułRzeszów: podsumowanie działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Ukrainie