A A+ A++

“Aaaa zatrudnię medyka”. Takie ogłoszenie stałoby się zapewne wyrazem skrajnej desperacji rekrutującego. Czas spojrzeć prawdzie w oczy: trudno obecnie znaleźć placówkę medyczną, której nie dotknąłby kryzys związany z brakiem pracowników medycznych: od lekarzy, przez personel pielęgniarski i pomocniczy. Czy w obszarze ochrony zdrowia można przeprowadzić proces rekrutacyjny sprawnie i z sukcesem? Oczywiście, ale to wymaga wytężonej pracy i uważnego spojrzenia na… swoją organizację – zwraca uwagę Natalia Lisiecka, specjalistka z zakresu HR, doradczyni zawodowa.

  1. Rekrutacyjna czarna dziura. Czy pozyskiwanie personelu medycznego do pracy stało się jednym z największych wyzwań dla menedżerów w ochronie zdrowia?

  2. Jak motywować personel medyczny do udziału w rekrutacjach?

  3. Medyczne rekrutacje w przyszłości. Co nas czeka?

Menedżerowie i specjaliści z zakresu human resources “stają na głowie” by pozyskać nie tylko lekarzy, ale także przedstawicieli personelu pielęgniarskiego, pomocniczego. Jest jakaś szansa, że będzie łatwiej?

Zarządzanie personelem w placówkach medycznych, zwłaszcza w tak trudnej obecnie sytuacji ochrony zdrowia, wymaga proaktywnego podejścia do procesów rekrutacyjnych. Nie jest tajemnicą, że osoby zarządzające tym obszarem mają nie tylko problemy z pozyskaniem lekarzy, ale także personelu pielęgniarskiego i pomocniczego. Aby sprostać takim wyzwaniom, istotne jest wdrażanie elastycznych warunków zatrudnienia. Różnorodne formy pracy, takie jak umowy zlecenia, praca na część etatu czy elastyczne godziny pracy, mogą przyciągnąć pracowników, którzy dodatkowo świadczą usługi w ramach prywatnej praktyki. Ponadto inwestowanie w rozwój zawodowy personelu poprzez szkolenia, kursy czy konferencje branżowe daje możliwość zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Warto zatroszczyć się o opiekę nad zdrowiem psychicznym pracowników, która także zwiększa atrakcyjność danego miejsca pracy. Bardzo ważne jest budowanie dobrej atmosfery pracy i kultury organizacyjnej, gdzie pracownicy czują się doceniani i szanowani. Takie podejście nie tylko przyciąga nowych pracowników, ale także pomaga utrzymać tych już zatrudnionych. Jeśli informacja o tym, że w danej placówce do tych aspektów nie przywiązuje się wagi „pójdzie w świat” to zadanie w postaci przeprowadzenia rekrutacji zakończonej sukcesem będzie piekielnie trudne. Menedżer powinien dostrzec drugą stronę medalu i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, czy sam chciałby się w danej organizacji zatrudnić. Taka zmiana perspektywy może być przysłowiowym kubłem zimnej wody, ale na pewno warto to  zadanie wykonać.

Jak motywować personel medyczny do udziału w rekrutacjach?

Zmiany zawsze kojarzone są z niepewnością, dlatego ważne jest, aby potencjalnym kandydatom jasno przedstawiać korzyści płynące z pracy w nowym miejscu, zarówno te finansowe, jak i pozapłacowe. Dobrym rozwiązaniem są programy poleceń, w których pracownicy mogą odpłatnie rekomendować swoich znajomych. Dodatkowo dni otwarte, spotkania informacyjne, webinary na temat możliwości kariery, pakiety programów emerytalnych, dodatkowe dni wolne czy wsparcie w edukacji dzieci pracowników, również mogą zwiększyć zainteresowanie daną ofertą. Współpraca na linii zarząd szpitala – personel medyczny bywa bardzo dużym wyzwaniem i jest częstym tematem dyskusji w mediach społecznościowych. Popularność memów takich jak na społecznościowym profilu “Siostra Bożenna”, może świadczyć o potrzebie wyrażenia frustracji lub niezadowolenia z obecnych warunków pracy. Tworzenie takich treści pomaga w budowaniu poczucia wspólnoty wśród pracowników ochrony zdrowia, którzy mogą czuć się niedoceniani przez kierownictwo. Przyczyną mogą być także problemy komunikacyjne, niedopasowania wzajemnych oczekiwań, a także niewystarczające wsparcie ze strony zarządu. Warto więc skupić się na dialogu i wzajemnym zrozumieniu, co może zaowocować efektywną współpracą oraz poprawą warunków pracy. Czas powiedzieć bardzo stanowczo, że słuchanie ludzi, poznawanie ich potrzeb, zrozumienie przyczyn frustracji to kwestie, obok których nikt, kto zajmuje się procesami rekrutacyjnymi, employer brandingiem czy zarządzaniem kadrami nie może przejść obojętnie.

Jakie elementy najprawdopodobniej będą kluczowe w rekrutacjach medycznych przyszłości?

Myśląc o przyszłych procesach rekrutacyjnych w branży medycznej, warto wprowadzić zmiany w sposobie prowadzenia rekrutacji. Uważam, że coraz większe znaczenie będzie miała technologia cyfrowa. Platformy rekrutacyjne, sztuczna inteligencja i narzędzia do automatyzacji procesów będą usprawniać selekcję kandydatów, jednocześnie skracając czas potrzebny na znalezienie odpowiednich osób. Możemy spodziewać się także wzrostu partnerstw między szpitalami, klinikami oraz uczelniami medycznymi. Będzie to prowadzić do bardziej ustrukturyzowanych programów stażowych i praktyk, które ułatwią płynne przejście z edukacji do pracy zawodowej. Zwiększona konkurencja o wykwalifikowany personel medyczny, spowodowana starzeniem się społeczeństwa i rosnącymi potrzebami zdrowotnymi, sprawi, że pracodawcy będą musieli dostosowywać oferty pracy do indywidualnych potrzeb kandydatów. Warto więc zadbać o budowanie silnej marki pracodawcy, ponieważ za kilka lat w kontekście ogromnej rywalizacji o specjalistów będzie to kluczowy element decydujący o przyciągnięciu wykwalifikowanych pracowników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Serafin
Następny artykułNadchodzi nowy kulinarny… horror. Data premiery ujawniona. Gdzie obejrzeć film?