2020-06-16 14:52
publikacja
2020-06-16 14:52
Po rekordowym spadku w kwietniu statystyki za maj pokazały rekordowy wzrost sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Niespodzianką nie jest samo odreagowanie, lecz jego skala – przeszło dwukrotnie większa od oczekiwań ekonomistów.
Wartość sprzedaży detalicznej w maju była aż o 17,7% wyższa niż w kwietniu – poinformowało amerykańskie Biuro Cenzusowe. To najsilniejszy miesięczny wzrost w 28-letniej historii tych statystyk. To także rezultat dwa razy lepszy od rynkowego konsensusu – mediana szacunków ekonomistów wynosiła 8,0% mdm.
Maj był w Ameryce miesiącem „otwierania gospodarki” po marcowo-kwietniowym lockdownie. Władze poszczególnych stanów (poza Nowym Jorkiem) stopniowo znosiły zakazy prowadzenia działalności gospodarczej i nakazy pozostania w domach. To zaowocowało zmaterializowaniem się ogromnego tzw. popytu odroczonego. Kto nie mógł kupić czegoś w kwietniu, ten kupił to w maju.
Trzeba więc wziąć poprawkę na fakt, że punktem odniesienia były katastrofalne wyniki za kwiecień, gdy odnotowano rekordowy spadek sprzedaży detalicznej w USA. Kwietniowe tąpnięcie sprzedaży w maju zrewidowano jednak w górę – odpowiednio z -16,4% do -14,7% mdm oraz z -21,6% do -19,9% rdr.
Wziąwszy pod uwagę efekt bardzo niskiej kwietniowej bazy obroty handlowców wciąż nie wróciły do poziomu sprzed koronawirusowej recesji. Wartość sprzedaży detalicznej w maju była bowiem o 6,1% niższa niż w maju 2019 roku. Niemniej jednak sam fakt tak dynamicznego odbicia w maju (gdy wiele biznesów wciąż pozostawała zamknięta) należy uznać za dobrą wiadomość.
Największy wzrost obrotów odnotowano w tych kategoriach, w których w kwietniu zarejestrowano największy spadek. I tak sprzedaż ubrań w maju była o 188% wyższa niż w kwietniu, gdy spadła o blisko 90%. Obroty w sklepach sportowych wzrosły o 88,2% mdm (po spadku o 33,7% mdm w kwietniu), a w meblarskich o blisko 90% (po -48,4% w kwietniu). Sprzedaż samochodów podskoczyła o 44,1% mdm po spadku o 12,3% miesiąc wcześniej. Wartość sprzedaży na stacjach paliw wzrosła jednak tylko o 12,8% mdm po spadku o 24,4% mdm w kwietniu i wciąż była o ponad 30% niższa niż przed rokiem.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS