A A+ A++

Według obliczeń ONS, w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 815 tys. osób mających polskie obywatelstwo. W poprzedniej takiej statystyce, przedstawiającej sytuację na koniec 2019 roku liczbę osób z polskim obywatelstwem ONS szacował na 900 tys. To oznacza największy spadek od momentu rozpoczęcia masowych migracji Polaków po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskiego rynku pracy w 2004 roku.

Od 2014 roku liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii rosła nieustanie do 2016 roku, po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 roku osiągnęła rekord – ONS szacował, że było ich wówczas 1,021 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym największym dotychczas spadkiem był ten zarejestrowany między połową a końcem 2018 roku – o 80 tys.

ZOBACZ: Wielka Brytania opóźnia drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Naukowcy są podzieleni

Podobnie wyglądają szacunki dotyczące osób urodzonych w Polsce. Według stanu na połowę 2020 roku ich liczba wynosiła 746 tys., podczas gdy na koniec 2019 roku było to 818 tys. Natomiast w porównaniu ze szczytowym momentem, na koniec 2017 roku, zmniejszyła się ona już o 176 tys. Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii. W drugiej są wprawdzie także Polacy, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, ale jest to wyraźna mniejszość.

Największa grupa cudzoziemców na Wyspach

Obywatele polscy pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba – 815 tys. – jest ponad dwa razy większa niż będących na drugim miejscu obywateli Rumunii – 404 tys. Dalej znajdują się obywatele Indii, Irlandii i Włoch.

Z kolei wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych za granicą osoby urodzone w Polsce – 746 tys. – były na drugim miejscu. Więcej było tylko osób urodzonych w Indiach – 847 tys., zaś na miejscach 3-5 znalazły się osoby urodzone w Pakistanie, Rumunii i Irlandii.

Spadek liczby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend. W połowie 2020 roku liczba osób w każdej z pięciu wyszczególnionych grup – urodzeni w 14 starych państwach członkowskich UE, w ośmiu państwach członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej przyjętych w 2004 roku, łącznie w Bułgarii i Rumunii, w Azji oraz reszcie świata – była mniejsza niż w połowie 2019 roku. Natomiast jeśli chodzi o osoby z obywatelstwem innym niż brytyjskie ich liczba spadła w przypadku pierwszych czterech z tych grup, a jedynie zwiększyła się – i to bardzo nieznacznie – ostatnia.

Ogółem ONS szacuje, że w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 9,2 mln osób urodzonych poza jej granicami, zaś liczba osób bez brytyjskiego obywatelstwa wynosiła 6,0 mln. Stanowiło to spadek odpowiednio o 246 tys. i 231 tys. w stosunku do połowy 2019 roku.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

emi/ PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPRIVATE EQUITY MANAGERS S.A.: Informacja o wykazie akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% głosów na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Private Equity Managers S.A.
Następny artykułSoboń przeprasza: Myślałem, że mogę być na hali