A A+ A++

Muzeum Narodowe w Krakowie może się pochwalić frekwencyjnym sukcesem. W 2023 roku przyciągnęło 1,6 mln zwiedzających. To najlepszy wynik w historii instytucji.

– Mamy poczucie, że to, co robimy tutaj w Krakowie, staje się elementem dyskusji na dużo większą skalę. Robimy to przede wszystkim dla mieszkańców naszego miasta i tych, którzy je odwiedzają, ale widzimy, jaki jest rezonans realizowanych przez nas wystaw, o czym świadczy chociażby nagroda Sybilla dla wystawy i programu konserwatorskiego „Rytownictwo Joachima Lelewela” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Frekwencyjny rekord

2023 rok instytucja zamyka z rekordową frekwencją – 1,6 mln zwiedzających. To o 200 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Największą popularnością cieszyła się wystawa monograficzna „Matejko. Malarz i historia”, ukazująca nowe aspekty twórczości najwybitniejszego malarza doby historyzmu. Na ekspozycji znalazło się ponad 300 obiektów z całej Polski. Wśród nich m.in. obraz „Jan Kazimierz na Bielanach” z 1861 roku, który przez wiele lat uchodził za zaginiony. Wystawę obejrzało ponad 52 tys. osób.

Na drugim miejscu uplasowała się „Łempicka”. W ciągu trzech miesięcy tego roku dzieła jednej z najważniejszych przedstawicielek stylu art déco przyszło zobaczyć 50 tys. zwiedzających.

Łącznie we wszystkich oddziałach MNK zaprezentowano 33 ekspozycje, w tym dwie stałe. W czerwcu został otwarty Klasztorek, ostatnia część kompleksu Muzeum Czartoryskich. Z kolei od października w Arsenale zwiedzający mogą oglądać wystawę stałą „Broń i barwa”.

– Nie waham się powiedzieć, że to najbardziej efektowna wystawa broni i barwy w Polsce, jeśli chodzi o historię nowożytną i XIX wiek. Pokazujemy tam obiekty od średniowiecza, kończąc na okresie Wiosny Ludów. Te zabytki zawsze były traktowane jako dodatek do Gmachu Głównego, gdzie prezentowana jest głównie sztuka, a od tego roku mają swoje miejsce w Arsenale, który jest historycznie związany z prezentacją broni i barwy, biorąc pod uwagę funkcję, jaką pełnił przed laty – podkreślił Andrzej Szczerski.

Przebudowa hotelu Cracovia

Ważnym wydarzeniem dla przyszłości MNK było rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia, w którym mieścić ma się Muzeum Architektury i Designu. Zwycięski projekt przygotowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

– Autorzy koncepcji zaproponowali bardzo oryginalne podejście do problemu, czyli z jednej strony zachowanie historycznej formy budynku, a z drugiej dodanie nowego obiektu, jakim jest przejście pod budynkiem, które stworzy nową oś komunikacyjną, spacerową i rowerową w mieście – od Wisły po Błonia, park Jordana aż do Młynówki Królewskiej – wyjaśnił dyrektor MNK.

Otwarcie Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia planowane jest pod koniec 2028 roku.

Fryburskie dzieła Mehoffera

Kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie liczy ponad milion eksponatów i co roku wzbogaca się o nowe obiekty. Jednymi z najistotniejszych tegorocznych nabytków są kartony Józefa Mehoffera do witraży, znajdujących się w gotyckiej katedrze w szwajcarskim Fryburgu.

– Myślę, że możemy się szczycić tym, że arcydzieło sztuki polskiej skali międzynarodowej jest w naszych zbiorach i będziemy je stopniowo pokazywać. Pierwszy pokaz planujemy w maju przyszłego roku w Noc Muzeów – zapowiedział Andrzej Szczerski.

Gruzja, renesans i nowoczesność

W nowym roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otworzyć 18 nowych wystaw i pokazów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. sztukę gruzińską, współczesne tendencje modernizacyjne po 1989 roku, a także sztukę renesansu europejskiego ukazaną z perspektywy popularnego motywu ikonograficznego „putta”.

– Chcemy budować z jednej strony kanon, mówić o tym, co jest w historii sztuki niezmienne, a z drugiej eksperymentować i pokazywać te obszary, których jeszcze w muzeum krakowskim nie było – podkreślił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomysł na wieżę ciśnień
Następny artykułJak zaaranżować modne domowe biuro? Zadbaj o swoją przestrzeń pracy!