A A+ A++

Zakończył się nabór wniosków w konkursie na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Jak poinformowano na profilu ABM w platformie X,konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem – złożono aż 75 wniosków na łączną wartość 884 438 879,10 zł.

Wszystkie złożone wnioski zostały skierowane do oceny formalnej.

Otwarty konkurs na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze Agencja ogłosiła 1 marca. 

ABM ogłasza konkurs na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. W puli 300 mln zł

Do jego głównych celów należało opracowanie nowych standardów leczenia, diagnostyki lub rehabilitacji w ramach prowadzonych niekomercyjnych badań klinicznych lub eksperymentów badawczych, zwiększenie wiedzy o najbardziej optymalnych klinicznie terapiach w odniesieniu do szerokiego spektrum schorzeń ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii i nadciśnienia tętniczego, neurologii i psychiatrii, chorób zakaźnych – infekcji i odporności, chorób rzadkich, pediatrii, zdrowia reprodukcyjnego, rozwiązań telemedycyny i zdrowia cyfrowego, jak również zwiększenie liczby niekomercyjnych badań klinicznych i eksperymentów badawczych w populacji pediatrycznej (z włączeniem okresu niemowlęcego, noworodkowego oraz prenatalnego).

Badania kliniczne: tak zaczyna się coś rewolucyjnego
Badania kliniczne: tak zaczyna się coś rewolucyjnego

 

Niekomercyjne badania kliniczne są naprawdę ważne i nie ulega wątpliwości, że działalności Agencji Badań Medycznych zmieniła polską naukę w tym zakresie– mówi dr Rafał Staszewski, z-ca prezesa ABM. Chcemy, by w ramach środków ABM były realizowane najlepsze granty. Dlatego wprowadziliśmy nowe kryteria w konkursie oraz zmodyfikowaliśmy skalę ocen. Dla przykładu wszystkie wnioski powyżej 8 mln zł muszą być przygotowane w języku angielskim. Zakładamy większy udział międzynarodowych ekspertów w ich ocenie. Planujemy także zwiększenie roli ekspertów w weryfikacji wpływu projektów na system opieki zdrowotnej – dodaje Rafał Staszewski.

W konkursie szczególnie ważne miały być badania porównawcze typu head to head.

Pozwoli to na optymalizację postępowania terapeutycznego i stanowić będzie niezbędne narzędzie pomocnicze przy podejmowaniu decyzji przez płatnika publicznego (np. wybór  pomiędzy alternatywnymi technologiami medycznymi lub objęciem refundacją nowej technologii medycznej) – podano w komunikacie odnoszącym się o tym konkursie.

Ogłoszony konkurs nie obejmował tematyki chorób onkologicznych, gdyż dla tego obszaru terapeutycznego zaplanowano odrębny nabór w ramach “Konkursu na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii, przewidzianego w Planie Działalności Agencji Badań Medycznych na 2024 r.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRelacja z przygotowań do „Wielkiego Święta Małego Człowieka”
Następny artykułRanking WTA: Rekord Świątek