A A+ A++

Rekordowe poparcie dla składowiska wypalonego paliwa w Szwecji

07.05.2020r. 14:13


Według sondażu ponad 80 proc. lokalnych mieszkańców – jak dotąd rekordowa zanotowana liczba – opowiada się za budową przez szwedzką firmę SKB zajmującą się zarządzaniem paliwem jądrowym, ostatecznego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w Forsmark na wschodnim wybrzeżu kraju.


Ankieta przeprowadzana corocznie przez firmę Novus wśród mieszkańców w pobliżu proponowanego obiektu pokazuje, że 82% mieszkańców gminy Östhammar akceptuje składowisko paliwa jądrowego zlokalizowane w Forsmark. W gminie Oskarshamn 80 proc. mieszkańców popiera plany SKB budowy zakładu kapsulacji paliwa. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie wśród 800 respondentów między 10 marca a 9 kwietnia.

W 2019 r. poparcie dla repozytorium Forsmark wynosiło 79, a w 2018 r. 77 proc..

Wnioski firmy SKB o pozwolenie na budowę ostatecznego składowiska paliwa jądrowego w Forsmark i zakładu kapsulacji w Oskarshamn na południowo-wschodnim wybrzeżu zostały rozpatrzone przez Szwedzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego (SSM) oraz Sąd ds. Ziemi i Środowiska. Są one obecnie weryfikowane przez rząd i będą musiały także zostać zatwierdzone przez gminę Östhammar. Rada Miasta Oskarshamn już wcześniej zgodziła się na budowę zakładu kapsulacji.

Urząd SSM zalecił w styczniu 2018 r. zatwierdzenie planów repozytorium i zakładu kapsułowania.

SKB złożyła wnioski o wydanie licencji na budowę zakładu kapsułowania i ostatecznego składowiska wypalonego paliwa jądrowego w 2011 r.

Plan SKB przewiduje kapsułowanie wypalonego paliwa jądrowego w pojemnikach wykonanych z miedzi i żeliwa sferoidalnego w specjalistycznym zakładzie w Oskarshamn przed transportem do ostatecznego składowiska w Forsmark.

KB powiedziała, że ma nadzieję, że budowa obiektów rozpocznie się na początku 2020 roku, a ich działalność rozpocznie się około 10 lat później.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA chciały stworzyć system na miarę filmowego Skynetu
Następny artykułKonwój z grubą kontrabandą