Gazprom traci zyskowne rynki
W ubiegłym roku koncern, do niedawna główny – obok naftowych koncernów – zaopatrzeniowiec rosyjskiego budżetu, poniósł stratę netto w wysokości 629 mld rubli, kończąc rok na minusie po raz pierwszy od 1999 roku (rosyjski krach finansowy). Dostawy gazu za granicę wyniosły zaledwie 69 mld m sześc., co stanowiło minimum od 1985 roku.
W porównaniu z 2022 rokiem eksport Gazpromu zmniejszył się o kolejną jedną trzecią, a w porównaniu z poziomem przedwojennym – trzykrotnie. Tłoczenie gazu do Europy spadło do 28 mld msześc., czyli do poziomu z drugiej połowy lat siedemdziesiątych. A roczne wydobycie Gazpromu spadło do 404 mld m sześc. To najmniej w ciągu całych 34 lat istnienia firmy.
Zakręcając, na rozkaz Kremla, „zawór” do większości krajów Unii, Gazprom stracił kluczowy i najzyskowniejszy rynek zbytu, a nadzieje Kremla pokładane w Chinach okazały się płonne. Pomimo wielokrotnych propozycji Putina zmierzających do zwiększenia eksportu do Chin do 100 mld m sześc. gazu rocznie, chiński prezydent Xi Jinping nie podpisał kontraktu na budowę gazociągu Siła Syberii 2.
Chińczycy się nie śpieszą z zakupami rosyjskiego gazu
Według źródeł „Financial Times”, Chiny zaproponowały „drakońskie” warunki projektu, żądając sprzedaży gazu po krajowych rosyjskich cenach. W ubiegłym roku Gazprom przepompował do Chin rurociągiem Siła Syberii, uruchomionym w 2019 r., 23 mld m sześc. surowca. W tym roku eksport do Chin powinien wzrosnąć do 28 mld m sześc., co jednak zrekompensuje zaledwie jedną piątą dotychczasowych dostaw do Unii Europejskiej (ponad 150 mld m sześc. rocz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS