Polkowice w tym roku biją rekord posadzonych drzew. Ich bilans wyniesie ponad 700! Większa część z nich stanie na Polkowicach Dolnych, gdzie pierwsze łopaty właśnie poszły w ruch.
– Trwa zielona rewolucja na terenie gminy Polkowice. Każda duża inwestycja uwzględnia nowe nasadzenia, tak aby wkoło nas było coraz więcej przyrody, a coraz mniej betonu – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Nowe nasadzenia przekładają się również na inny z priorytetów naszych działań, czyli walkę o czyste powietrze – dodaje.
Łącznie na Polkowicach Dolnych stanie ok. 600 nowych drzew. Z tego 540 przy Alei Jana Pawła II. Pozostałe drzewa trafią na pobliskie ulice m.in. Owocową i Astrową.
– Głównymi gatunkami drzew przy alei Jana Pawła II będą rodzime dla flory naszego kraju klony jawory i lipy drobnolistne. Na rondach posadzone zostaną klony zwyczajne w odmianie, której największą ozdobą są biało obrzeżone liście – wyjaśnia Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni.
Kolejne 120 drzew sadzonych jest w przeszło czterdziestu miejscach na terenie całej gminy. Nasadzenia rozpoczęły się od parku przy ulicy Kopalnianej w Polkowicach.
– Są to buki – mówi Sławomir Michalak z głogowskiej firmy LIVIA, która podpisała z gminą umowę na posadzenie drzew na terenie miasta i gminy oraz ich trzyletnią pielęgnację. – Używamy przy tym specjalnego podłoża. Jest to mieszanka ziemi żyznej, torfu wysokiego i keramzytu, która cechuje się dużą pojemnością wodną i powietrzną – dodaje.
Lokalizacja sadzonych drzew nie jest przypadkowa.
– Miejsca nasadzeń wybraliśmy na podstawie wniosków mieszkańców oraz radnych. Drzewa zostaną posadzone także tam, gdzie tworzą się największe miejskie wyspy ciepła oraz gdzie ich po prostu brakuje – tłumaczy Elżbieta Kaczorowska, gminny architekt zieleni. – Celem tych działań jest tworzenie zacienionych miejsc do odpoczynku – dodaje.
Na koniec listopada w polkowickim rynku stanie także zielona alejka drzew, którą utworzy pięć platanów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS