A A+ A++

Rejestr akcjonariuszy obowiązuje już ponad rok (od 1 marca 2021 r.). Spółki, które muszą w nim rejestrować swoje akcje (m.in. niepubliczne spółki akcyjne czy komandytowo-akcyjne), powinny zlecić prowadzenie go zewnętrznemu podmiotowi, np. domowi maklerskiemu. Czy związane z tym wydatki można zaliczyć do podatkowych kosztów?

Z tym pytaniem wystąpiła do fiskusa spółka akcyjna działająca w branży IT. Podpisała umowę na prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Zaznacza, że zobowiązują ją do tego przepisy kodeksu spółek handlowych. W związku z tym ponosi wiele wydatków, m.in. na założenie i prowadzenie rejestru, otrzymywanie wyciągów, udostępnianie historii zmian. Płaci też za podstawową i dodatkową obsługę wypłaty dywidendy. Za te wszystkie usługi otrzymuje faktury.

Czytaj więcej

Czy poniesione wydatki można rozliczyć w podatkowych kosztach? Spółka twierdzi, że tak. Podkreśla, że rejestr akcjonariuszy jest dla niej obowiązkowy. Wydatki są więc niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki akcyjnej.

Co na to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej? Przyznał, że spółka zobowiązana jest do zawarcia umowy z podmiotem prowadzącym rejestr akcjonariuszy. Wydatki na jego założenie, prowadzenie, wyciągi czy historię zmian są więc następstwem wypełniania ustawowych obowiązków. Mają wpływ na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów. Dlatego można je zaliczyć do podatkowych kosztów.

Fiskus był jednak innego zdania w sprawie wydatków związanych z podstawową i dodatkową opłatą za obsługę wypłaty dywidendy. Uznał, że nie można ich zaliczyć do podatkowych kosztów.

Skarbówka podkreśliła, że dywidenda jest dochodem z udziału w zyskach osoby prawnej, należnym wspólnikom. Odgrywa rolę swoistej opłaty za korzystanie z ich kapitału. Dywidenda stanowi realizację szczególnego zobowiązania wynikającego z relacji między spółką a wspólnikiem. Nie można uznać, że to świadczenie służy uzyskaniu przychodu przez spółkę. Spółka nie zaliczy więc dywidendy do podatkowych kosztów, podobnie jak wydatków związanych z jej wypłatą.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przepisy nakładają na spółkę obowiązek wykonywania zobowiązań pieniężnych wobec akcjonariuszy za pośrednictwem pod … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMount Everest. Turyści czekają w kolejce, aby wejść na szczyt. Zostawiają za sobą jednak hałdy śmieci
Następny artykułSmartwatch dla dziecka. Jak wybrać? Czy warto?