Pacjenci, którzy nie są w stanie dotrzeć do placówki rehabilitacyjnej z powodu swojej niesprawności, mogą być usprawniani we własnym domu. Taką usługę zapewnia Centrum Rehabilitacji przy ul. Jasińskiego 2a w Przemyślu. Warto dodać, że pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności wymagający rehabilitacji domowej mogą korzystać z zabiegów poza listą regularnych przyjęć.
Rehabilitacja w warunkach domowych jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pakiet zabiegów obejmuje m.in.: kinezyterapię, masaż, elektrolecznictwo i światłolecznictwo.
Co to w praktyce oznacza? Kinezyterapia jako leczenie ruchem obejmuje indywidualne, przemyślane ćwiczenia, a także pionizację, naukę czynności lokomocji, wyciągi oraz inne formy usprawniania: ćwiczenia równoważne, koordynacji ruchowej, naczyniowe, oddechowe, ogólnousprawniające, czy sprawności manualnej. W domu pacjenta rehabilitant może wykonywać również masaże: suchy-częściowy, limfatyczny ręczny i mechaniczny. Jeśli chodzi natomiast o elektrolecznictwo, obejmuje ono m.in.: galwanizację, jonoforezę, elektrostymulację, tonolizę oraz prądy i ultradźwięki miejscowe. Światłolecznictwo i termoterapia to z kolei naświetlanie promieniem widzialnym, podczerwonym i/lub ultrafioletowym oraz laseroterapia.
Jakie są zalety rehabilitacji domowej?
Przede wszystkim, jej jakość nie odbiega od tej, która ma miejsce w placówce. Pacjent nie musi dojeżdżać do Centrum Rehabilitacji, a bo to terapeuta przyjeżdża do jego domu. Stanowi to ogromne wsparcie dla osób mających trudności z przemieszczaniem się. Rehabilitacja domowa stwarza pole do większej motywacji, zwalcza problem skrępowania osobami postronnymi, a domownicy otrzymują przy okazji wartościową instrukcję pracy i pielęgnacji pacjenta.
Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej?
Zabiegi w warunkach domowych, finansowane przez NFZ, są udzielane pacjentom: z ogniskowymi uszkodzeniami mózgu (po zatorach mózgowych, udarach krwotocznych mózgu, urazach) – do 12 miesięcy od powstania ogniskowego uszkodzenia mózgu, z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi 5. stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa (wyjątek stanowią dzieci do ukończenia 18 r. ż.), z uszkodzeniem rdzenia kręgowego – do 12 miesięcy od dnia powstania uszkodzenia rdzenia kręgowego, z chorobami przewlekle postępującymi (miopatie, choroba Parkinsona, zapalenie wielomięśniowe, rdzeniowy zanik mięśni, guzy mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów itp.), z chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych, po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – do 6 miesięcy od wykonania operacji, z urazami kończyn dolnych – przez okres do 6 miesięcy od powstania urazu, a także osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym.
Jak długo trwa taka rehabilitacja?
Fizjoterapeuta może odwiedzać pacjenta kilka razy w tygodniu w uzgodnionych godzinach i w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Rehabilitacja domowa trwa najczęściej 4 tygodnie i obejmuje nie więcej niż 5 zabiegów dziennie, ale bezpłatnie pacjent może wykorzystać do 80 dni terapii w roku. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach lekarz za pisemną zgodą dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ może ją przedłużyć.
Jak uzyskać skierowanie?
Skierowanie na darmową rehabilitację leczniczą w ramach NFZ może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (POZ lub specjalista), który ma podpisaną umowę z funduszem. Istotne, aby zawierało adnotację o wskazaniach do rehabilitacji w domu (kod komórki 2146). Jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia.
Autor: M R
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS