Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
– Turnusy prowadzone są w reżimie sanitarnym z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla pacjentów, ich opiekunów oraz zespołu terapeutycznego – mówi prof. Marek Jóźwiak, szef Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Każdy uczestnik oraz jego opiekun zanim weźmie udział w zajęciach, musi przejść test genetyczny w kierunku SARS-CoV-2. Wynik ujemny jest warunkiem udziału w turnusie.
Wirtualna rehabilitacja za 20 mln zł
To pierwszy w Polsce darmowy program rehabilitacji wspomagany przez wirtualną rzeczywistość adresowany dla dzieci i młodych dorosłych z dziecięcym porażeniem mózgowym. Stworzyli go lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Degi na poznańskiej Wildzie.
W pracowni rehabilitacyjnej 3D wielu niepełnosprawnych pacjentów po raz pierwszy w życiu może stanąć na nogi i zrobić pierwsze kroki. W poruszaniu pomagają im egzoszkielety, czyli pancerze ortopedyczne, które wzmacniają kości i mięśnie oraz lokomaty – nowoczesne urządzenia do treningu chodu. Ale też podwieszane bieżnie, czy platformy balansometryczne. Budowa ośrodka kosztowała 20 mln zł, z czego ponad 17 mln pochodzi z Unii Europejskiej.
Prof. Marek Jóźwiak: – W Wielkopolsce według szacunków żyje ok. 1,1 tys. dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym. Liczymy, że ok. 900 z nich będzie mogło skorzystać z naszego projektu. Budując ośrodek, korzystaliśmy z najlepszych przykładów rehabilitacji – wzorowaliśmy się między innymi na słynnym Shirley Ryan AbilityLab w Chicago. W USA to rehabilitacyjny szpital nr 1.
Rehabilitacja w czasie koronawirusa
W czasie pandemii w ośrodku zabiegi i ćwiczenia przechodzi mniejsza liczba dzieci, bo chorzy, ich bliscy i personel muszą zachować dystans społeczny (obecnie jest to 18 osób). Szpital nie tylko wykonuje testy, kupił też systemy do automatycznego pomiaru temperatury ciała i wyposażył Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji w niezbędne środki, sprzęt i systemy zabezpieczające.
Marek Jóżwiak: – To szalenie ważne, żeby nie przerywać terapii wśród dzieci. Nawet w tak trudnych czasach jak obecne.
Osoby, które chcą wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym, szpital prosi o kontakt z sekretariatem projektu: tel. 61 83 10 178, kom. 512 019 831, e-mail: [email protected]
Więcej: www.facebook/projektMPD
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS