Zachorowalność na nowotwory rośnie, dlatego warto badać się, aby mieć swój organizm pod kontrolą. Wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na pełne wyleczenie. W przypadku nowotworów hematologicznych, nie można im zapobiec, ale można je wcześnie wykrywać dzięki regularnemu wykonywaniu morfologii krwi.
O znaczeniu diagnostyki i wykonywania regularnie badania obwodowego krwi mówili eksperci w piątek podcza konferencji Stowarzyszenia Hematologia Nowej Generacji pt. „Precyzyjna diagnostyka hematologiczna” przy okazji trwającego Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku.
– Badanie krwi obwodowej, morfologia to odzwierciedlenie stanu naszego organizmu – mówiła prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Jak mówiła, np. w Szwecji 40 proc. przypadków przewlekłej białaczki limfocytowej jest wykrywanych na podstawie morfologii.
Jak mówiła, dzięki badaniom krwi można rozpoznać wstępnie wiele nienowotworowych i nowotworowych chorób, chorób zapalnych, infekcyjnych, chorób nowotworowych szpiku i układu chłonnego.
Podkreślała, że występują takie objawy jak osłabienie, nawracające infekcje, krwawienie z nosa i dziąseł, nocne poty, istotna utrata masy ciała, gorączki niewiadomego pochodzenia, to wówczas należy zrobić morfologię.
– Wczesna diagnostyka umożliwia podjęcie właściwych decyzji terapeutycnzych, co przekłada się na skuteczność leczenia i rokowania u pacjentów – dodała.
Prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, wskazywał, że morfologia powinna być robiona co roku. – Nowotwory krwi i szpiku to choroby, którym nie możemy zapobiegać, ale możemy je wcześniej rozpoznawać – podkreślał.
Jak dodał, precyzyjna diagnostyka polega na tym, aby precyzyjnie określić rozpoznanie, aby zidentyfikować dokładnie chorobę i leczyć ją skutecznie. Zaznaczył, że w hematoonkologii nastąpiły ogromne zmiany, a leczenie jest coraz bardziej skuteczne; odchodzi się od chemioterapii na rzecz terapii celowanych i terapii komórkowych.
Niezbędna jest tu jednak precyzyjna diagnostyka molekularna i fenotypowa.
Prof. Grzegorz Basak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zwracał zaś uwagę na rolę sztucznej inteligencji, która może być wykorzystywana na wszystkich etapach diagnostyki. Jak wyjaśniał, narzędzia informatyczne i algorytmy można wykorzystywać do przesiewowego diagnozowania, np. typować pacjentów z wysokim prawdopodobieństwem choroby i tych pacjentów kierować na bardziej precyzyjne badania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS