Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest turbosprężarka, jej mechanizm działania oraz jaką rolę pełni ona w Twoim samochodzie. Ponadto podpowiemy Ci, jakie objawy powinny nakierować Twoje myśli na możliwe problemy ze strony turbosprężarki. W tekście wskażemy również efekty po regeneracji turbosprężarki oraz podpowiemy, gdzie najlepiej udać się w celu dokonania tego procesu.
1. Czym jest turbosprężarka?
Najprościej mówiąc jest to urządzenie mechaniczne, które składa się z turbiny i sprężarki osadzonych na wspólnym wale. Ta maszyna wirnikowa, umieszczana w silnikach spalinowych, napędzana jest przez ich własne gazy wylotowe.Turbina zasilana jest spalinami wytworzonymi w silniku.
Obrotowe ruchy napędzanej sprężarki mają za zadanie wtłoczyć do silnika dodatkowe powietrze w momencie, gdy gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie mocy w silniku Twojego samochodu (zmiana biegu, wciśnięcie gazu w celu przyspieszenia).
Ogólnym zadaniem turbosprężarki jest zwiększenie ilości powietrza dostarczanego do cylindrów. Oczywiście istotnym jest, by stało się to w jak najkrótszej jednostce czasu, aby poprawić osiągi silnika przez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. Dlaczego jest to tak ważne?
Ponieważ sprężarka dostarcza więcej powietrza, niż odbyłoby się to w silniku wolnossącym jako skutek zadziałania ciśnienia atmosferycznego. A dodatkowe wtłoczenie powietrza umożliwia podanie większej ilości paliwa do silnika.
Wiesz już zatem, że głównym zadaniem turbosprężarki w Twoim samochodzie jest poprawa osiągów silnika.
Ponadto możliwa jest redukcja emisji szkodliwych substancji oraz zmniejszenie zużycia paliwa.
2. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić.
Wirnik sprężarki jest elementem bardzo precyzyjnym, ale przez to również względnie czułym na wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest pośrednie dbanie o żywotność turbosprężarki poprzez regularną wymianę oleju oraz filtru powietrza w silniku Twojego samochodu. Aby turbosprężarka działała bez zarzutu, potrzebne jest nieustanne dostosowanie ilości wtłaczanego do silnika powietrza. Z tego też powodu nowoczesne układy turbodoładowania wyposażone są w dodatkowe systemy regulujące.
Przyczyn awarii turbosprężarki może być wiele- od drobnych opiłek znajdujących się w oleju, przez niedostateczne smarowanie bądź nieszczelności w podzespołach. Ważne, abyś w porę zorientował się, iż Twój samochód wymaga regeneracji turbosprężarki.
O pierwszych objawach uszkodzenia turbosprężarki mogą świadczyć:
- wycieki, ślady oleju w przewodach układu dolotowego i/lub wylotowego
- obfite dymienie z rury wydechowej spowodowane zużyciem pierścieni uszczelniających
- odczuwalny spadek mocy silnika (szczególnie podczas przyspieszania)
- zapalenie się kontrolki “Check Engine”
- niepokojące odgłosy oraz drgania dochodzące spod maski
- wzrost poziomu hałasu generowanego przez turbosprężarkę (charakterystyczny “gwizd” staje się głośniejszy, bardziej zauważalny)
3. Regeneracja turbosprężarki
Wraz ze wzrostem silników z turbodoładowaniem, pojawia się na rynku coraz więcej częściej zamiennych. To dobry znak, gdyż istnieje duża szansa na to,
iż nie musisz wymienić całego podzespołu, ale dzięki wymianie poszczególnym częściom, turbosprężarkę w Twoim samochodzie można poddać regeneracji. Obecnie w Polsce znajdziemy wiele warsztatów, które oferują takie usługi, jednak należy zachować tutaj szczególną ostrożność, gdyż w wielu z nich stosowane są niestety zamienniki oryginalnych części. Ponadto często możemy zostać oszukani co do części, które zostały rzeczywiście wymienione.
Proces regeneracji turbosprężarki powinien się rozpocząć od kompleksowej diagnostyki turbiny, aby dowiedzieć się, która dokładnie część uległa uszkodzeniu oraz ewentualnie jaka była tego przyczyna. Kolejno turbosprężarka poddana powinna być dokładnemu oczyszczeniu, co zazwyczaj jest procesem czasochłonnym, ale niezwykle ważnym, aby odzyskać fabryczne osiągi urządzenia. Kolejno maszyna wirnikowa poddawana jest regulacji i kolejno wyważaniu. Zregenerowana turbosprężarka jest z powrotem montowana w samochodzie.
Efekty po regeneracji potrafią być zniewalające- dobrze przeprowadzona procedura, potrafi przywrócić fabryczne osiągi turbinie. Najnowocześniejszy sprzęt oraz wykwalifikowani pracownicy są w stanie doprowadzić maszynę wirnikową do stanu bliskiego nowej turbosprężarce.
4. Warsztaty oferujące usługi regeneracji turbosprężarki
Należy zachować ostrożność podczas wyboru warsztatu, w którym zlecić chcesz regenerację turbosprężarki. Zwróć uwagę, aby warsztat pracował na wysokiej jakości sprzętu, a personel posiadał do tego niezbędną wiedzę.
Warto postawić tutaj na doświadczenie oraz pełen profesjonalizm, dlatego niewątpliwie polecaną firmą będzie www.turbokrymar.pl, który od lat jest niezmiennie liderem w branży regeneracji turbosprężarek oraz filtrów DPF.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS