Zdrowe oczy to podstawa codziennego funkcjonowania, dlatego ważna jest regularna profilaktyka lekarska oraz dobre nawyki chroniące nasz narząd wzroku. Mimo to wielu pacjentów w wyniku naturalnych procesów starzenia się organizmu lub wad wrodzonych zmaga się z pogorszonym widzeniem. Choć wiele z tych schorzeń możemy wyeliminować za pomocą laserowej korekcji wzroku, to są choroby, które wymagają innych metod. Jednym ze sposobów, jakie daje nam nowoczesna medycyna jest refrakcyjna wymiana soczewki. Co warto o niej wiedzieć?
Refrakcyjna wymiana soczewki pomaga korygować wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub presbiopia, poprzez usunięcie naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej soczewką sztuczną – dostosowaną do potrzeb pacjenta. Procedura ta pozwala na poprawę jakości widzenia i często jest stosowana w leczeniu zaćmy. Dlaczego? Otóż wraz z wiekiem fizjologiczna soczewka człowieka ulega naturalnemu zmętnieniu. Po refrakcyjnej wymianie soczewki nie musimy martwić się tym procesem, dzięki czemu znacznie dłużej możemy cieszyć się zdrowym wzrokiem.
Kto może skorzystać z tego zabiegu?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest szczególnie polecany osobom powyżej 45. roku życia, u których indywidualne predyspozycje uniemożliwiają przeprowadzenie laserowej korekcji wzroku. W tym okresie życia wiele osób doświadcza pogorszenia wzroku związanego z presbiopią, inaczej nazywaną starczowzrocznością lub występowaniem zaćmy. Refrakcyjną wymianę soczewki mogą również rozważyć pacjenci cierpiący na zespół suchego oka lub posiadający cienką rogówkę. Wybór soczewek jest precyzyjnie dostosowywany na podstawie szczegółowych badań diagnostycznych.
Jak wygląda operacja?
Refrakcyjna wymiana soczewki przeprowadzana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjent nie musi pozostawać na dłużej w szpitalu i może dochodzić do pełnego zdrowia w domowym zaciszu. Na zabieg należy wybrać się z osobą towarzyszącą, która zapewni nam bezpieczny transport do domu. Jak wygląda cała procedura przygotowawcza oraz sam zabieg?
Pacjent w pierwszej kolejności przechodzi badanie kwalifikacyjne, dzięki któremu lekarz jest w stanie zakwalifikować go do zabiegu i wybrać z nim odpowiednią soczewkę. Następnie umawiany jest termin samego zabiegu. Procedura wymiany soczewki jest bezpieczna i bezbolesna dla pacjenta, a cała operacja trwa zazwyczaj około 15 minut. Podczas zabiegu używa się miejscowego znieczulenia. Podczas refrakcyjnej wymiany soczewki chirurg usuwa naturalną soczewkę oka i zastępuje ją sztuczną soczewką o mocy dostosowanej do wymagań pacjenta. W praktyce jest to zabieg podobny do operacji usuwania zaćmy.
Refrakcyjna wymiana soczewki – rekonwalescencja
Okres rekonwalescencji po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki może różnić się w zależności od zdrowia pacjenta i zastosowanej soczewki. Zazwyczaj jednak pacjenci wracają do pełnego zdrowia już po kilku tygodniach. Jeżeli zależy nam na tym, aby okres rekonwalescencji był możliwie jak najkrótszy oraz nie chcemy, aby pojawiły się jakiekolwiek powikłania – ważne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń lekarskich.
W ciągu pierwszych tygodni po zabiegu pacjent powinien stosować przepisane krople do oczu, a także unikać nadmiernego obciążenia wzroku. Należy przede wszystkim unikać wielogodzinnego przesiadywania przed laptopem, telewizorem czy smartfonem. Podczas spacerów powinniśmy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W okresie rekonwalescencji należy oszczędzać się fizycznie. Zakazane są gwałtowne ruchy, dźwiganie ciężkich przedmiotów czy pływanie. Powinniśmy także zrezygnować z makijażu oczu. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń lekarskich – szybko odzyskamy pełną sprawność i przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się zdrowym wzrokiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS