Wsparcie infrastrukturalne ze środków unijnych, będzie jedynie wsparciem przy procesie reorganizacji sektora szpitalnictwa – wynika z Krajowego Planu Odbudowy.
Dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej.
Dokument liczy niemal 500 stron i składa się z pięciu komponentów. Jednym z nich jest komponent “efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” podzielony na dwie części; grantową wartą ponad 4,09 mld euro oraz pożyczkową o wartości 450 mln euro.
Pożyczki dla reorganizowanych szpitali
W części pożyczkowej komponentu zdrowotnego Krajowego Planu Odbudowy, autorzy dokumentu wskazują na potrzebę restrukturyzacji sektora szpitalnictwa i reorganizacji podmiotów leczniczych.
Reforma i restrukturyzacja sektora szpitalnictwa w Polsce – reforma będzie ustanowiona w ustawie i obejmuje całościowe podejście do restrukturyzacji w połączeniu ze wzmocnieniem i scentralizowaniem nadzoru nad szpitalami. – czytamy.
Zgodnie z dokumentem, ma to usprawnić zarządzanie i pozwolić na lepsze wdrożenie skutecznych mechanizmów restrukturyzacyjnych poprawiających rentowność szpitali i ich stabilność finansową.
Jak dokładnie ma przebiegać reforma szpitalnictwa i jakich szpitali ma dotyczyć oraz czy będzie ona ważyć o przyznawanych środkach dla placówek? Tego dokument już nie precyzuje. Znane są jednak cele reformy:
- Koncentracja leczenia wysokospecjalistycznego oraz zwiększenie dostępności udzielanych świadczeń;
- Zabezpieczenie potrzeb zdrowotnych obywateli zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych i planami transformacji;
- Utworzenie scentralizowanego system nadzoru poprzez powołanie Agencji Rozwoju Szpitali
- Wdrożenie skutecznych mechanizmów restrukturyzacyjnych poprawiających rentowność szpitali i ich stabilność finansową;
- Oddłużenie (częściowe) przejmowanych szpitali;
- Inwestycje: skoordynowane działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału reorganizowanych szpitali;
- Uporządkowanie struktury świadczeniodawców oraz wprowadzenie mechanizmów stymulujących integrację i koordynację świadczeń szpitalnych;
- Interwencje obejmujące wszystkie podmioty np. wymiana sprzętu, zakupy wspólne; stworzenie Centrum Usług dla szpitali;
- Efektywniejsze wykorzystanie dostępnych zasobów kadrowych (koncentracja); Wzmocnienie kadry zarządzającej i popularyzacja nowoczesnych systemów, narzędzi i metod zarządzania w ochronie zdrowia, certyfikacja umiejętności kadry zarządzającej, a także budowa potencjału kadrowego korpusu restrukturyzacyjnego.
Kierunek reform
Kierunek reform jest jasny i jak wynika z celów planowanych zmian jest to centralizacja zarządzania systemem szpitalnictwa.
Przypomnijmy, że z informacji, które pojawiły się dotychczas wynika, że Ministerstwo Zdrowia planowało dotychczas trzy warianty centralizacji: przekazanie całości szpitali pod nadzór MZ, model mieszany (szpitale pod nadzorem marszałków województw) i połączony z restrukturyzacją długu.
Ostatnie wypowiedzi ministra zdrowia wskazują, że resort po analizie koncepcji reform, skłania się ku opcji częściowego nadzoru nad szpitalami powiatowymi. Placówki dalej pozostałyby w zarządzaniu samorządów, ale rząd mógłby wprowadzić do nich w każdej chwili komisarzy do objęcia kontroli nad placówkami.
O przejściu pod nadzór centralny ma decydować ma kilka parametrów, m.in. wynik finansowy, jakość leczenia (np. przeżywalność po zabiegach, powroty do szpitala) czy ocena pacjentów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS