Wczoraj, 2 grudnia (20:25)
Aktualizacja: Wczoraj, 2 grudnia (20:52)
Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego wprowadzającą m.in. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – przekazała Kancelaria Prezydenta. O zawetowanie nowelizacji apelowało do prezydenta 173 karnistów z największych uczelni wyższych w kraju.
Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła do podpisu prezydenta w ubiegłą środę po tym jak Sejm odrzucił weto Senatu ws. tych przepisów.
Nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.
Zaproponowano też zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie do 15 lat więzienia. Podwyższono – z 500 do 800 zł – kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.
Nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.
Jak przypomniała KPRP zasadniczo w nowelizacji przewidziano trzymiesięczną vacatio legis – z wyłączeniem niektórych przepisów, np. przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości – które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.
O zawetowanie nowelizacji apelowało do prezydenta 173 karnistów z największych uczelni wyższych w kraju. Chcieli oni, aby prezydent przekazał nowelizację Sejmowi do ponownego rozpoznania. O zastosowanie weta zwracała się też do prezydenta m.in. Naczelna Rada Adwokacka.
“Ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u. Trudno bowiem zrozumieć, by w XXI wieku, w kraju, … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS