A A+ A++

materiał zewnętrzny

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i zatrudniasz pracowników? W przypadku rozwiązania umowy z jednym z nich możesz zostać poproszony o wystawienie tak zwanych referencji. Sprawdź, czy sporządzenie dokumentu należy to do Twoich obowiązków i czy możesz odmówić jego wydania.

Czym jest list referencyjny?

O list referencyjny, a w skrócie referencje, może poprosić Cię każdy pracownik. Zarówno zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jak i umowy o dzieło, umowy zlecenie czy współpracujący na zasadach B2B. Taki dokument jest swego rodzaju rekomendacją, podsumowaniem czasu spędzonego w firmie, spisem wykonywanych obowiązków.

Odchodzący z firmy pracownik potrzebuje go zazwyczaj do tego, by udowodnić swoje zatrudnienie na potrzeby przyszłych rekrutacji. Jeśli ma świadomość dobrze wykonywanych obowiązków, chce za sprawą rekomendacji potwierdzić swoje umiejętności i osiągnięcia.

Nierzadko zdarza się, że rekruterzy kontaktują się z osobą wystawiającą konkretne referencje, stąd co dość oczywiste – w ich zakresie trudno o jakiekolwiek fałszerstwa.

Czy jako pracodawca jesteś zobowiązany do tego, by sporządzić referencje?

Do pewnego momentu każdy pracodawca był zobligowany do tego, by zareagować na prośbę pracownika w sprawie sporządzenia referencji. Do 1996 roku Kodeks Pracy regulował bowiem taki obowiązek.

Obecnie sporządzenie listu referencyjnego uznaje się za dobrą wolę pracodawcy. To, czy wystawisz wspomniany dokument, zależy więc tylko i wyłącznie od Ciebie. Pracownikowi nie przysługuje roszczenie o wydanie pisma, choć ma prawo o nie poprosić.

Dlaczego wprowadzono zmiany w tym zakresie? Uznano, że referencje nie powinny mieć wpływu na przyszłe rekrutacje, a kolejny pracodawca nie może uzależniać decyzji o zatrudnieniu danego człowieka od opinii jego byłego szefa.

Przykładowy wzór referencji dla pracownika

Jeśli mimo zmian w Kodeksie Pracy masz zamiar zareagować na prośbę pracownika i wystawić mu list referencyjny, powinieneś wiedzieć, jak go poprawnie sporządzić.
Chcesz posłużyć się przykładem? Szkic dokumentu znajdziesz na stronie internetowej: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/referencje-pracownika/.

Pamiętaj, by całość treści zmieściła się na jednej stronie A4 i miała formę oficjalnego podania. W prawym górnym rogu umieść nazwę miejscowości i datę, a po lewej stronie dane osoby wystawiającej referencje. Główny nagłówek określ jako: referencje pracownika.

W treści pisma przedstaw z kolei charakterystykę stanowiska pracownika i okres jego zatrudnienia, a następnie wypunktuj powierzane mu obowiązki. Opisz także jego predyspozycje i cechy, które umożliwiły mu wypełnianie służbowych zadań.

Nie zapomnij również o podaniu swoich danych kontaktowych. Decydując się na sporządzenie listu referencyjnego, musisz mieć przecież świadomość tego, że najprawdopodobniej otrzymasz telefon od potencjalnego, przyszłego pracodawcy byłego pracownika. Zadzwoni, by potwierdzić prawdziwość dokumentu i dopytać o ewentualne szczegóły zatrudnienia.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków Airport: Latem więcej lotów do Stambułu
Następny artykuł“Дуже любила життя, людей та тваринок”: спогади про Анжелу Чувпило, яка загинула у Кривому Розі