Ręczne wózki paletowe – do sklepu, do magazynu, do fabryki
Niewielkie i niepozorne ręczne wózki paletowe to jedne z najtańszych, a zarazem najbardziej popularnych urządzeń, jakie zajmują się transportem palet. Ich liczne zastosowania sprawiają, że przedsiębiorcy wciąż licznie korzystają z ich pomocy, mimo, że urządzenia nie posiadają napędu. W czym tkwi fenomen tych niewielkich pojazdów i jaka jest ich historia? Przekonajcie się sami!
Historia paleciaków
Prawdopodobnie pierwsze projekty wózków paletowych pojawiały się w Europie już w trakcie i przed II Wojną Światową. Niestety, z uwagi na okoliczności, nie było mowy o opatentowaniu pomysłu, czy tym bardziej rozpoczęciu masowej produkcji urządzeń.
Za oficjalną datę wyprodukowania pierwszego wózka paletowego przyjmuje się rok 1947. Urządzenie zostało wypuszczone na rynek przez pochodzącą ze Szwecji firmę BT Industries. Od 2000 roku firma ta jest częścią korporacji Toyota i nadal z powodzeniem funkcjonuje na rynku.
Jak zbudowany jest ręczny wózek paletowy?
Budowa wózków paletowych ręcznych jest raczej prosta i nieskomplikowana. Konstrukcja urządzenia bazuje na dwóch podstawowych elementach – pierwszym z nich jest dyszel, drugim natomiast widły. Oczywiście nie można także zapomnieć o rolkach oraz kółkach, które odpowiadają za przewożenie i delikatne unoszenie palet.
W przypadku dyszla wózka paletowego – służy on nie tylko do prowadzenia urządzenia, ale jego obsługa umożliwia także podnoszenie oraz opuszczanie palet. Wystarczy przechylić dyszel w odpowiednią stronę, tak, by wykonać właściwą operację – jazdy, podnoszenia czy opuszczania wideł. Obsługa urządzenia nie jest trudna i nie wymaga zdobywania żadnego typu uprawnień.
Drugi charakterystyczny element konstrukcyjny każdego wózka paletowego ręcznego to widły. Mogą one mieć różne długości, tak aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb przedsiębiorstwa oraz transportu konkretnych rozmiarów palet (gdyż palety również mogą posiadać różne wymiary).
Możliwości wózków paletowych ręcznych
Ręczny wózek paletowy powstał by ułatwiać codzienne prace związane z transportowaniem palet oraz innego typu ładunków. Wózki tego typu w zależności od modelu posiadają udźwig od 1000 kg do około 2500 kg. Nie jest to wiele np. w porównaniu z wózkami widłowymi elektrycznymi, jednak należy pamiętać, iż są to wózki ręczne, całkowicie pozbawione napędu mechanicznego. Użycie ich wymaga siły fizycznej. Choć oczywiście modele wózków paletowych zostały wyposażone w dodatkowe ułatwienia, które mają pomóc w ich obsłudze i zredukować konieczność wkładania dużej energii.
Jeśli chodzi o zakres unoszenia ładunków, to wózki paletowe nie zostały zaprojektowane do składowania średniego ani wysokiego. Pompa hydrauliczna zamontowana w paleciakach umożliwia im zazwyczaj delikatne podniesienie ładunków, tak aby możliwe było ich przetransportowanie. Do prac, które wymagają unoszenia ładunków na wysokość powyżej metra lepiej będzie wybrać innego typu urządzenia, takie jak:
- wózki paletowe elektryczne,
- wózki widłowe elektryczne,
- wózki widłowe spalinowe,
- wózki wysokiego składowania.
Czy obsługa wózka paletowego wymaga uprawnień?
Z uwagi na to, że ręczne wózki paletowe nie należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego i nie podlegają tym samym pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego ich obsługa nie wymaga posiadania przez pracownika żadnych uprawnień.
Sama nauka tego, jak obsługiwać wózki paletowe opiera się głównie na 3-4 zasadach dotyczących tego:
- w jaki sposób unosi się ładunki,
- jak prowadzić wózek paletowy,
- w jaki sposób opuszczać widły,
- oraz ewentualnie – jak zabezpieczyć wózek paletowy.
Pracownik oddelegowany do przewożenia ładunków przy użyciu wózków paletowych musi przejść tylko krótkie szkolenie, które może odbywać się na terenie firmy oraz szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny pracy.
Czy wózki paletowe sprawdzą się w magazynie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wózki paletowe ręczne jako samodzielne urządzenia mogą nie poradzić sobie z obsługą wielogabarytowych, kilkutonowych zamówień. Jednak przy mniejszej ilości ładunków (a także mniejszej częstotliwości) idealnie sprawdzą się w magazynach niskiego składowania. Tym bardziej, że nowoczesne paleciaki ręczne wyposażone są zazwyczaj w pompę ułatwiającą unoszenie ładunków a nawet w hamulec ręczny, który zapobiega przemieszczaniu się zaparkowanego urządzenia.
Wózki paletowe ręczne dobrze radzą sobie również jako wsparcie urządzeń z elektrycznym unoszeniem. Pomagają w łatwych pracach porządkowych czy podczas kompletowania ładunków w magazynie.
Wózki paletowe ręczne z uwagi na niską, atrakcyjną cenę (można nabyć je już od około 1000 zł) często są wykorzystywane także w sklepach czy hurtowniach, a także w mniejszych firmach. Za niską cenę podnoszą komfort pracy, ułatwiając obsługę i dając możliwość łatwego przewożenia ładunków na krótkich dystansach.
Podsumowanie
Ręczne wózki paletowe nieprędko znikną z rynku urządzeń transportowych. Brak napędu mechanicznego utrudnia im udział w składowaniu średnim czy wysokim ale jednocześnie zapewnia niską cenę.
Łatwy dostęp do części zamiennych, niska awaryjność oraz duża dostępność na rynku sprawiają, że wózki paletowe ręczne to wciąż chętnie nabywane urządzenia zarówno do firm, jak i magazynów czy fabryk.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS