Nieoczekiwanie silny spadek produktu krajowego brutto w końcówce 2019 roku sprawił, że gospodarka Republiki Południowej Afryki znalazła się w tzw. technicznej recesji. To już trzecia recesja w RPA od czasu upadku apartheidu ćwierć wieku temu.
W IV kw. 2019 r. PKB Republiki Południowej Afryki skurczył się aż o 1,4% w relacji do poprzedniego kwartału – poinformował południowoafrykański urząd statystyczny. To regres znacznie głębszy od oczekiwanych przez ekonomistów spadku o 0,1% kdk.
W III kw. południowoafrykański PKB zmalał o 0,8% kdk. W rezultacie druga największa gospodarka Afryki odnotowała dwa z rzędu kwartały spadku PKB, co ekonomiści zwykli nazywać recesją (lub „techniczną recesją”). To już trzecia recesja w RPA od 1994 roku, gdy obalono system apartheidu. W całym 2019 roku produkt krajowy brutto RPA był realnie ledwie o 0,2% wyższy niż rok wcześniej po wzroście o 0,8% w roku 2018.
RPA było niegdyś najbogatszym krajem Afryki, z PKB na mieszkańca zbliżonym do krajów europejskich. Ale od dekady gospodarka RPA coraz bardziej podupada. Od zakończenia hossy na rykach surowych w 2011 roku wzrost PKB systematycznie hamuje, spowalniając z blisko 4% praktycznie do zera. Po 2015 roku wzrost gospodarczy w RPA ani razu nie przekroczył nawet 2%.
Sytuację kraju dodatkowo pogarsza fatalna polityka gospodarcza prowadzona przez rządzącą od ćwierć wieku partię – Afrykański Kongres Narodowy. Ta mieszanka populizmu i postępującego socjalizmu przynosi opłakane efekty. Wzrost gospodarczy praktycznie zamarł, oficjalna inflacja cenowa od lat utrzymuje się na poziomie 4-6%, a krajowa waluta przez ostatnie 10 lat straciła 25% wartości wobec dolara amerykańskiego.
Stopa bezrobocia w IV kw. 2019 roku wyniosła niemal 30% i utrzymuje się na najwyższym poziomie od 15 lat. Problemy RPA mogą się pogłębić za sprawą polityki represjonowania białej mniejszości. Otwarcie mówi się o wywłaszczeniu białych farmerów, co nasuwa analogie z Zimbabwe, gdzie taka polityka doprowadziła do zniszczenia rolnictwa, załamania gospodarczego i hiperinflacji.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS