Trwa budowa stadionu przy ul. Struga 63. Teraz okazuje się, że trzeba będzie zdemontować całą trybunę południową. – Trybunę trzeba zdemontować, bo została zbudowana niezgodnie z zasadami technicznymi. Żadna trybuna i żaden element nie był ułożony prawidłowo – mówił na środowej sesji nadzwyczajnej Tomasz Chrobot, dyrektor zarządzający Betonox Construction.
W środę, 4 sierpnia odbyła się sesja nadzwyczajna dotycząca dokonania zmian w uchwale budżetowej i zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jedna z nich dotyczyła m.in. przesunięcia ponad 5 mln zł dla Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na realizację dodatkowych robót budowlanych na stadionie przy ul. Struga 63, czyli dostosowanie stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego i hali sportowo-widowiskowej Radomskiego Centrum Sportu do wymagań przeciwpożarowych. Radni zgodzili się na przesunięcie tych pieniędzy.
Trybuna północna w trakcie wzmacniania
Hala widowiskowo-sportowa została wykonana w 98 proc. Pozostało jeszcze wykonanie prac pokontrolnych zleconych przez straż pożarną i ponowne zgłoszenie jej do odbiorów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja ze stadionem.
Jak poinformował Tomasz Chrobot, dyrektor zarządzający Betonox Construction, elementy wzmacniana fundamentów trybuny północnej zostały zakończone w 70 proc. – Pozostałe 30 proc. jest niewzmocnione ze względu na brak podpisanego aneksu z MOSiR-em – tłumaczył Tomasz Chrobot. – Trybuna została powtórnie zmontowana, zgodnie z zasadami sztuki i wiedzy budowlanej z zastosowaniem wszystkich elementów gwarantujących szczelność. Mamy jeszcze pewne roboty dodatkowe. Po ich wykonaniu pozostanie do wymiany, zgodnie z ekspertyzą, półtora metra gruntu pod całą trybuną. W dwóch nawach jest już skończona. Jeżeli zostaną zatwierdzone pozostałe prace, będziemy kontynuować.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Czeka nas demontaż trybuny południowej
Podczas sesji usłyszeliśmy, że na trybunie południowej wykonano badania gruntowe, które potwierdziły konieczność wzmocnienia fundamentów głębokich. Wykonawca poinformował również, że trzeba wymienić grunt na głębokości półtora metra, wykonać demontaż trybuny południowej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku trybuny północnej, ponieważ poprzedni wykonawca „usytuował dwa budynki na jednych stopach fundamentowych”.
– Trybunę trzeba zdemontować, bo została zbudowana niezgodnie z zasadami technicznymi. Po pierwsze, żadna trybuna i żaden element nie był ułożony prawidłowo na podkładkach neoprenowych. Wszystkie podkładki na trybunie południowej wypadły spod płyt stadionowych, tworząc obiekt niepełnowartościowy i niemożliwy do użytkowania. Dlatego uszczelnienie obiektu i położenie płyt prawidłowo wymaga jej demontażu. Nie da się tego zrobić inaczej – tłumaczył dyrektor zarządzający firmy Betonox Construction.
– Zespół projektowy, który pracuje na zlecenie MOSiR-u opracowuje sposób wzmocnienia fundamentów tak, aby nie „przesztywnić” dwóch brył pracujących na jednym elemencie konstrukcyjnym. Te prace zaczną się po podpisaniu aneksów. Czeka nas też naprawa kilku elementów zniszczonych. Nie wiem jakim sposobem kilka elementów konstrukcyjnych jest spękanych; albo uległy zniszczeniu w trakcie montażu, albo ze względu na brak stabilności gruntu. Ja tego nie umiem dzisiaj powiedzieć. Należy je wzmocnić – mówił Tomasz Chrobot.
Radni chcieli wiedzieć, ile trzeba będzie dołożyć pieniędzy do tych prac i demontażu trybuny. Niestety nikt nie umiał oszacować kosztów. – Mogę na ten moment powiedzieć, że będzie to kwota niższa niż była na trybunie północnej – usłyszeliśmy od Chrobota.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Nie poinformowano też o ile – w związku z dodatkowymi pracami – opóźni się obiór stadionu. Na ten moment obowiązuje termin wynikający z aneksu, czyli koniec grudnia.
Do tej pory koszt budowy Radomskiego Centrum Sportu wyniósł 159 mln 872 tys. 370 zł.
Katarzyna Skowron fot. archiwum cozadzien.pl
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS