A A+ A++

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

ZOBACZ: Omikron w Polsce. Osiem kolejnych przypadków

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 wprowadzany nowelizacją dotyczy “osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego; osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym; studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego”.

“Obowiązek (…) ma zastosowanie także do osób, u których do dnia 1 marca 2022 r. upłynie więcej niż 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2” – zaznaczono w przepisach.

Wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu “wprowadzany obowiązek należy wykonać nie później niż do dnia 1 marca 2022 r., przez zaszczepienie się szczepionkami przeciwko COVID-19 schematem podstawowym: dwoma dawkami lub jedną dawką, zależnie od charakterystyki produktu leczniczego danej szczepionki, w celu otrzymania unijnego cyfrowego zaświadczenia”.

ZOBACZ: Prof. Horban o Omikronie: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy

Zaznaczono, że “proponowana interwencja jest konieczna z uwagi na kolejne fale epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2”. Będzie to stanowiło – jak podkreślono – dodatkowe wyzwanie dla zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia.

“W czasie stanu epidemii COVID-19 zasadne jest wdrożenie działań profilaktycznych w odniesieniu do powyższych grup osób, które mają bezpośredni kontakt z pacjentami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych” – uzasadniono w projekcie.

Ponadto wyjaśniono, że przy wyborze grup osób objętych obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19 “kierowano się potrzebą zabezpieczenia grup zawodowych strategicznych z punktu widzenia działania państwa w czasie pandemii, odpowiadających za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia oraz studentów”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKruk na przedświątecznych zakupach
Następny artykułBRZESKO: INWESTYCJE 2021 – PODSUMOWANIE