A A+ A++

Razem z dr Jerzym Tomaszem Bąblem – wybitnym archeologiem i byłym dyrektorem Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., który zainspirował nas do niecodziennego kontaktu z mieszkańcami – zwracamy się do naszych Czytelników o udział w dyskusji na temat wydarzenia w całej historii Ostrowca, które ostrowczanie uważają za najważniejsze, warte upamiętnienia w trakcie np. obchodów Dni Ostrowca?

-W dziejach ludzkości, narodów i różnych społeczności są wydarzenia, które spełniają bardzo ważną rolę integrującą. Na pierwszym miejscu są oczywiście historie związane z twórcami różnymi religii, zarówno monoteistycznych jak i politeistycznych – twierdzi dr Jerzy Bąbel. -Są także wydarzenia z „historii świeckiej” i te również spełniają rolę budowania tożsamości danej społeczności. Ludzie czują silną więź z przeszłością, swymi przodkami i ich czynami oraz ziemią, na której żyją. To są po prostu „nasi”. W Polsce różne grupy rekonstruktorskie corocznie je odtwarzają na okolicznościowych imprezach mających swe miejsce w miastach i miasteczkach.

Dr Jerzy Tomasz Babel podkreśla, że osadnictwo ludzkie w rejonie obecnego Ostrowca ma ponad 6000 lat, zaś samo miasto liczy sobie ponad 420 lat.

-Moje pytanie brzmi: Jakie wydarzenie w całej historii Ostrowca obecni mieszkańcy naszego miasta uważają za najważniejsze, warte upamiętnienia w trakcie np. obchodów Dni Ostrowca? To pytanie – sondaż ma na celu socjologiczne zbadanie stanu świadomości Ostrowiaków  i stwierdzenie, czy istnieje coś takiego, co mój przyjaciel Zbyszek Pękala nazywa „dziurawą świadomością historyczną”. Dobrze wiemy jakim celom służy celowa atomizacja społeczeństwa i doprowadzenie do utraty przez nią tożsamości. Zatem spróbujmy odwrócić ten niszczący proces i odbudować tożsamość lokalną i dumę z bycia Ostrowiakami. Sprawa nie jest łatwa. To zadanie na wiele lat. W Waszej gazecie od dawna zamieszczane są artykuły omawiające historię naszego regionu.  I za to Wam chwała i mój wielki szacunek. Sądzę, że warto zrobić taki sondaż wśród czytelników, a potem zastanowić się jak z pozytywnych wydarzeń z przeszłości wykreować „rdzeń ostrowieckiej  tożsamości”.

Prosimy więc o Wasz głos w dyskusji oraz odpowiedzi na tak postawione pytanie przesyłane listownie, e-mailowo, wyrażane w rozmowach telefonicznych albo w komentarzach na naszym portalu lub na Facebooku. Liczymy na Państwa odzew!

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMistrz KSW ryczał ze śmiechu!
Następny artykułPolicja Chorzów: Nieodpowiedzialni kierowcy w rękach policjantów