A A+ A++

W ostatni piątek Józef Sieradzki wspominał Edwarda Brzostowskiego, a na to wszystko patrzył Władysław Bartoszewski. Popiersie tego ostatniego wyrzeźbił pochodzący z Pustkowa Sławomir Micek.

Tegoroczny wernisaż Wystawy Środowiskowej przyciągnął do Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury nie tylko autorów prezentowanych tam prac i ich gości oraz  lokalnych amatorów sztuki, ale również, pewnie z uwagi na zbliżające się wybory, miejskich radnych. Bo choć Ludmiła Stelmach-Kołodziej, czy Monika Garduła na wystawach bywają dość często, Paweł Hayn rzadziej, to Józef Sieradzki, nie mówiąc już o Stanisławie Ciszku, właściwie się tam nie zapędzają.

Przewodniczący Rady Miejskiej tym razem jednak nie tylko postanowił odwiedzić Akademicką 8, ale nawet przemówić przed zebraną publicznością. Wspominał przy tym burmistrza Edwarda Brzostowskiego, który przeniósł galerię pod ten adres i zapewniał, że jego wystąpienie nie ma nic wspólnego z nadchodzącymi wyborami, czym oczywiście szczerze rozbawił tam obecnych.

W galerii obecny był też były już radny Stanisław Leski, dziś prezes Gas Trading Podkarpackie, ale on akurat przyszedł odebrać medal Ars Longa Vita Brevis, przyznawany osobom wspierającym działalność galerii prowadzonej przez Ryszarda Kucaba. Drugi przyznany został Jarosławowi Zyburze, właścicielowi drukarni Zet, na którego galeria zawsze może liczyć.

Tego wieczoru najważniejsi jednak byli sami twórcy, którzy przy Akademickiej 8 zdecydowali się pokazać swoje prace. A było ich tym razem aż 47, w tym 8 debiutantów. Po raz pierwszy swoją twórczość prezentują: Katarzyna Altman, Patrycja Barnaś, Paulina Jantoń, Łukasz Kruszyński, Iwona Kubarska, Klaudia Kuczek, Zofia Szczepanik i Barbara Żubrowska. Poza tym w wystawie biorą udział: Artur Barwacz, Anna Bączek, Magdalena Bukowska, Maria Chęciek, Teresa Bednarczyk-Czech, Zbigniew Czech, Grażyna Oleksy-Duda, Piotr Fic, Dariusz Stanisław Grabowski, Zofia Żmuda-Hendriks, Grażyna Jałowiec, Mateusz Jałowiec, Wacław Jałowiec, Karolina Jirmann, Piotr Albert Koczaj, Stanisław Kopacz, Barbara Kozicka, Agnieszka Krawczyk, Ryszard Kucab, Anna Leska, Marian Matłok, Pamela Mączyńska, Sławomir Micek, Piotr Nizioł, Agnieszka Osak, Dana Polniaszek, Iwona Poproch, Roman Przewoźnik, Anna Pyrchla, Jolanta Samborska, Grażyna Scarpone, Teresa Socha, Adam Sypel, Ewa Olszko-Szpunar, Małgorzata Tylec, Aneta Urbanek, Piotr Wolf, Elżbieta Zając i Daniel Zołotar.

Na wystawie oglądać można przede wszystkim malarstwo, ale też rzeźbę, grafikę, rysunek i fotografię. Najbardziej zaskoczył jednak Piotr Wolf, który wystawia tym razem… domek dla lalek. Choć to właściwie nie domek, a całkiem słusznych rozmiarów dom. Autor przyznał, że jeszcze w tym roku chciałby pokazać w galerii cały cykl podobnych obiektów.

Tym razem swoich prac nie pokazał Marek Szymaszek, znany też jako  Szaman, który do tej pory brał udział w 15. wystawach środowiskowych. Obecnie walczy z ciężką chorobą, jednak przyjechał do galerii, by spotkać się z przyjaciółmi. Bo na nich zawsze może liczyć. Przekonał się o tym nie tylko słysząc słowa wsparcia, ale też widząc skarbonkę przeznaczone na datki, które mają wspomóc jego leczenie. Poza tym Roman Przewoźnik, a także szef galerii Ryszard Kucab zapowiedzieli, że w czwartek 7 marca odbędzie się licytacja obrazów, z której dochód przekazany zostanie Szamanowi. Licytacja połączona zostanie z promocją albumu z pracami nieżyjącego już artysty Franciszka Szczerbińskiego.

Autor: Tomasz Ratuszniak
/ Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież o stylu Jezusa wobec cierpiących: niewiele słów i konkretne fakty
Następny artykułCzęstochowska policja przypomina o noszeniu odblasków