Rada Polityki Pieniężnej w środę – po dwudniowym posiedzeniu – zdecydowała o obniżce wysokości stóp procentowych. Ekonomiści przewidywali wcześniej, że rozpocznie się cykl cięć. Prognozowali, że stopy spadną o 0,25 pkt. proc. Okazało się, że będzie to 0,75 pkt. proc.
W komunikacie RPP czytamy: “Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o -0,75 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 6,00 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,50 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,50 proc. w skali rocznej”.
Stopa redyskontowa weksli będzie teraz wynosić 6,05 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 6,10 proc. w skali rocznej. Uchwała Rady Polityki Pieniężnej wejdzie w życie w czwartek.
RPP spodziewa się dalszych spadków inflacji
W komunikacie po posiedzeniu RPP wskazała, że koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona, ale jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach.
“W strefie euro roczna dynamika PKB w II kw. 2023 r. ponownie spowolniła, przy czym w Niemczech była ujemna. Dane napływające w III kw. wskazują na dalsze pogorszenie koniunktury w strefie euro” – uznano.
ZOBACZ: Piotr Müller o rządowej tarczy: Przedłużymy ją, jeśli nie spadnie inflacja
Jak dodała Rada, według szybkiego szacunku GUS roczny wskaźnik inflacji CPI w sierpniu 2023 r. ponownie wyraźnie się obniżył i wyniósł 10,1 proc. “Do spadku inflacji w ujęciu rok do roku przyczynił się głównie spadek rocznej dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Uwzględniając dane GUS, można szacować, że w sierpniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa” – stwierdzono.
Zdaniem RPP “wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej”. Wskaźnik wzrostu cen ma więc wracać do celu inflacyjnego NBP.
Jak poinformowano, szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które “byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki”. “Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – zapowiedziano.
Na poprzednim posiedzeniu RPP stopy pozostawiono bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej ostatniej zmiany stóp procentowych dokonała we wrześniu 2022 roku, kiedy główna stopa procentowa banku centralnego została podniesiona do 6,75 proc. Na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu, w lipcu, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Tym samym utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc., stopę lombardową na poziomie 7,25 proc.; stopa depozytowa pozostała na poziomie 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli nadal wynosi 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli 6,85 proc.
kg/wka/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS