Wirtualne Muzeum Historii Poznania “Cyryl” opublikowało kolekcję niezwykłych zdjęć lotniczych Poznania z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.
– Nie wiadomo, kto jest autorem fotografii. Papierowe odbitki nie mają żadnych opisów. Uzyskanie pozwolenia na przelot samolotem nad Poznaniem i wykonywanie zdjęć nie było w tamtym czasie rzeczą prostą, zatem fotograf musiał pracować na zamówienie jakiegoś znaczącego promotora – pisze na stronie Cyryla Danuta Bartkowiak. Młodszym trzeba bowiem przypomnieć, że 60 lat temu nikt o dronach nawet nie śnił. By zrobić takie zdjęcia, trzeba było lecieć samolotem albo np. balonem.
Pl. Wolności, Poznań z lotu ptaka 1958-64 CYRYL
Być może autorem był Janusz Korpal, który często fotografował Międzynarodowe Targi Poznańskie. Dużo zdjęć lotniczych Poznania miał też w swoich zbiorach Zbigniew Staszyszyn, ale jego znane fotografie pochodzą z końca lat 60. i lat 70. XX wieku. Poszukiwania w archiwum miejskiego konserwatora zabytków nie przyniosły rezultatu. Choć jedno z podobnych zdjęć wykonał fotoreporter CAF Marian Sokołowski.
Odbudowywano Wagę Miejską i Zamek Królewski
Ul. Ratajczaka i Niezłomnych- ten pusty plac to aktualnie Stary Browar , Poznań z lotu ptaka 1958-64 CYRYL
Co możemy obejrzeć na wirtualnej wystawie, która prezentują zdjęcia z lat 1958-54 ze zbiorów Piotra Morsznera? Na Starym Rynku trwa budowa Wagi Miejskiej, która powstawała właśnie w latach 1958-60. Na jednym ze zdjęć widać ruiny Zamku Królewskiego na Górze Przemysła i trwającej odbudowy.
– Na pl. Mickiewicza nie ma jeszcze pomnika Adama Mickiewicza odsłoniętego w 1960 roku i charakterystycznej bazaltowej mozaiki na posadzce placu. A na pl. Wiosny Ludów stoi samotna kamienica z dawną kawiarnią Ludwiżanka (wtedy już Ludową), której w 1960 roku już nie było – zwraca uwagę Danuta Bartkowiak.
Stare Miasto – ten pusty plac to aktualnie Kupiec Poznański, Poznań z lotu ptaka 1958-64 CYRYL
Ostatni lot musiał być wykonany w 1964 roku. – Wtedy rozpoczęto zasypywanie widocznego na kilku fotografiach i jeszcze wypełnionego wodą zakola Chwaliszewskiego Warty. Na pustym placu przy al. Stalingradzkiej (dzisiaj al. Niepodległości) trwała już budowa dwóch gmachów Collegium Novum UAM i rozebrano uwieczniony na niektórych zdjęciach stary most Bolesława Chrobrego – tłumaczy Danuta Bartkowiak.
Całą kolekcję ponad 100 zdjęć można obejrzeć na stronie Wirtualnego Muzeum Historii Poznania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS