A A+ A++

Dodano: 2 września 2024 12:44

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: ekonomik kacper nogajczyk sobięcin


Władze Wałbrzycha chcą ratować popadający w coraz większą ruinę zabytkowy budynek dawnego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Jak zamierzają to zrobić?

Pomysł na ratowanie tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście nie jest nowy. W byłym „Ekonomiku”, jak potocznie nazywają go mieszkańcy, miałyby powstać nowe mieszkania. Na realizację tego planu potrzeba jednak ogromnych środków finansowych.

Staraliśmy się w poprzednich latach pozyskać fundusze z różnych źródeł, w tym z funduszy norweskich i szwajcarskich. Niestety, nasze wnioski nie uzyskały poparcia i nie otrzymaliśmy dofinansowania. Dziś widzimy możliwość pozyskania środków z Banku Gospodarstwa Krajowego, z funduszu dopłat – mówi wiceprezydent Wałbrzycha, Kacper Nogajczyk.

REKLAMA

Zabytkowy budynek, wyłączony z użytkowania pod koniec XX wieku, pozostaje pod całkowitym nadzorem konserwatora zabytków. Przez dwie dekady podlegał stopniowej degradacji, a jego stan pogarsza się z każdym rokiem. Dwa lata temu, woda przeciekająca przez dziurę w dachu doprowadziła do zarwania części stropów pomiędzy kondygnacjami.

Pani konserwator zgadza się na wyburzenie tylnej części budynku, ale zobowiązuje nas do zachowania frontowej ściany wraz z charakterystycznym wejściem. Niestety, tak duży obiekt nie może zostać łatwo przystosowany na mieszkania. Nie byłyby one odpowiednio doświetlone ani funkcjonalne.

To właśnie zadanie dla architektów. Miasto ogłosiło przetarg na projekt przebudowy budynku „Ekonomika”. Planuje się, że powstanie tam kilkanaście komfortowych mieszkań.

 

Budynek byłego Zespołu szkół ekonomiczno-gastronomicznych. Fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

Budynek byłego Zespołu szkół ekonomiczno-gastronomicznych. Fot. archiwalna. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRozliczanie PiS poprawia praworządność? Na “tak” zaledwie 1/3 Polaków
Następny artykułBezpieczny start w nowy rok szkolny 2024/2025