A A+ A++

Trzy nowoczesne karetki trafiły do Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Jak podaje tatrzańskie starostwo, łącznie na zakup trzech pojazdów – dwóch karetek reanimacyjnych w standardzie „P” oraz jednej transportowej wydano 1,2 mln złotych.

Nowe pojazdy razem z zespołami ratownictwa medycznego już rozpoczęły dyżury pod Tatrami. Na jedną z karetek 400 tysięcy złotych przekazało Ministerstwo Zdrowia, Około 800 tysięcy złotych to środki własne zakopiańskiego szpitala.

– Pacjenci są dla nas najważniejsi dlatego wiedziałam, że nowe karetki z napędem na cztery koła są nam po prostu niezbędne – powiedziała Regina Tokarz, dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Niezbędne postępowanie przetargowe zakończyło się sukcesem i „na gwiazdkę” dostaliśmy nowoczesne, doskonale wyposażone i nowe karetki. Mam nadzieję, że wraz ze znakomitym zespołem ratownictwa medycznego będziemy mogli wszędzie dojechać na czas i udzielać fachowej skutecznej pomocy.

Jeden z nowych pojazdów od razu rozpoczął stały dyżur w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zespół ratownictwa medycznego obsługuje w sezonie zimowym pobliskie stacje narciarskie w tym wszystkie wyciągi w Białce Tatrzańskiej.

Druga karetka i trzecia transportowa będą stacjonować w Zakopanem przy szpitalu albo do ratowania ludzkiego życia, albo do przewozu pacjentów albo do domów lub do innych placówek medycznych.

Jak podkreślają przedstawiciele tatrzańskiego starostwa, nowe karetki, które właśnie rozpoczynają pod Tatrami prace mają ultranowoczesne wyposażenie.

– To jest najwyższy światowy poziom, jestem więc spokojna jeśli chodzi o bezpieczeństwo pacjentów – mówi dr Krystyna Kmito-Żukrowska, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. – Każdy pojazd zaopatrzony jest m.in. w defibrylatory i ssaki, tzw. monitory i oczywiście respiratory.

– Mamy możliwość dokonywania pomiaru tzw. temperatury głębokiej co jest bardzo przydatne w przypadkach hipotermii ,co zdarza się przecież w naszym regionie – mówi Paweł Mickowski, ratownik medyczny i jednocześnie koordynator ratownictwa medycznego. – Funkcję też posiadają nowe defibrylatory, które dzięki kaptometrowi mierzą ilość wydychanego dwutlenku węgla przez człowieka jak i poziom karboksyhemoglobiny, która pozwala nam ocenić stan osoby zatrutej tlenkiem węgla. A to tylko część z naprawdę nowoczesnego wyposażenia, z którego teraz możemy korzystać i udzielać jak najlepszej pomocy medycznej. Posiadamy też wideo laryngoskop, który pomaga przy ciężkich intubacjach pacjentów i wkręcane wkłucia doszpikowe, tego typu możliwości ma niewiele tradycyjnych załóg ratownictwa medycznego poza Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Nowoczesne karetki dla podtatrza są niezwykle ważne, Jak podkreślił starosta Piotr Bąk, ilość turystów kilkukrotnie właśnie teraz przekroczy ilość mieszkańców powiatu.
– Sytuacja masowego wypadku w Tatrach na Giewoncie w sierpniu bieżącego roku pokazała jak wiele w naszym regionie może się wydarzyć – zauważył. – Wtedy zespół naszego szpitala znakomicie zdał egzamin, dlatego im więcej dobrego sprzętu i fachowego zespołu ludzi, tym możemy być bezpieczniejsi.

fot. Starostwo Powiatowe w Zakopanem

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNOWOROCZNE PLANY, MARZENIA I CELE MIESZKAŃCÓW ŻAR
Następny artykułWypadek w Gminie Biskupiec, kolizja na działkach i poranne zdarzenie na moście