Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych interweniuje w sprawie zakazu podawania przez ratowników medycznych w SOR oraz w oddziałach szpitalnych leków, które nie zostały zlecone przez lekarza.
Chodzi o interpretację przepisów, zawartą w stanowisku Pani Agnieszki Tuderek-Kulety, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa MZ. Jak wskazała Pani dyrektor w cytowanym przez Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych (PTRM):
W szpitalach, w tym również w szpitalnych oddziałach ratunkowych – w odróżnieniu od zespołów ratownictwa medycznego – o stosowanym wobec pacjenta postępowaniu leczniczym i diagnostycznym decyduje wyłącznie lekarz.
Pani Dyrektor ww. piśmie powołuje się na zapis art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, zgodnie z którym:
Ratownik medyczny w ramach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej innych niż medyczne czynności ratunkowe oraz świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane samodzielnie przez ratownika medycznego, wykonuje zlecenia określone w dokumentacji medycznej.
W udzielonej odpowiedzi Pani Dyrektor wskazuje dodatkowo, że: “…ratownik medyczny w SOR (oraz w innych oddziałach szpitalnych) podaje wyłącznie te leki, które zostały zlecone przez lekarza.” – pomimo faktu braku takiego zapisu w cytowanym powyżej zapisie art. 52 ust. 2.
Stanowisko MZ sprzeczne z rozporządzeniem w sprawie świadczeń udzielanych przez ratownika medycznego
– Tak postawione stanowisko Ministerstwa Zdrowia w ocenie PTRM odbiega nie tylko od ratio legis przepisu art. 52 ust. 2 ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych, lecz również od literalnego brzmienia aktów wykonawczych do wspomnianej ustawy – w tym przypadku rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Należy zauważyć, iż załącznik nr 3 do wspomnianego rozporządzenia wprost przewiduje katalog świadczeń zdrowotnych „innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie”. Nie sposób nie zauważyć, iż pkt 29 przedmiotowego załącznika przewiduje możliwość samodzielnego podawania produktów leczniczych wymienionych w tabeli z załącznika nr 1 do rozporządzenia – czytamy w uzasadnieniu PTRM.
-Stanowisko Ministerstwa Zdrowia przedstawione w piśmie z 29 kwietnia 2024 r. pozostaje wprost sprzeczne z treścią powołanego wyżej rozporządzenia – zauważa PTRM.
Ratownicy wskazują, że interpretacja zapisów ustawy o zawodzie ratownika medycznego przez przedstawicielkę Ministerstwa Zdrowia sugeruje, że każda czynność wykonywana przez ratownika medycznego, a wymieniona w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2023 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, wymaga zlecenia lekarskiego.
Przy utrzymaniu takiej interpretacji przez Ministra Zdrowia, traci sens samodzielność zawodu ratownika medycznego. Idąc dalej, takie stanowisko Resortu Zdrowia spowoduje, że ratownicy medyczni nie będą wykonywać swoich czynności zawodowych w ramach prowadzenia segregacji medycznej w szpitalnych oddziałach ratunkowych, nie będą samodzielnie w podmiotach leczniczych prowadzić resuscytacji oraz wykonywać wszystkich innych wymienionych czynności przewidzianych prawem jako samodzielne – wskazuje PTRM w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS