Ministerstwo Zdrowia ureguluje kwestię znajomości języka polskiego przez osoby wykonujące zawód ratownika. Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji publicznych.
Projekt – stanowiący wykonanie upoważnienia ustawowego – określa m.in. sposób przeprowadzania egzaminu potwierdzającego znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie, wzór zaświadczenia o pozytywnym złożeniu tego egzaminu i wysokość opłaty za egzamin.
Zgodnie z projektem niezbędny zakres znajomości języka polskiego w mowie i piśmie obejmuje umiejętność czytania i rozumienia tekstu pisanego, umiejętność porozumiewania się z osobami w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, pacjentami, ratownikami medycznymi, dyspozytorami medycznymi i z przedstawicielami innych zawodów medycznych, umiejętność formułowania wypowiedzi ustnej oraz umiejętność pisania zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii języka polskiego.
Egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek składany przez wnioskodawcę do Krajowej Rady Ratowników Medycznych. Egzamin ma przeprowadzać komisja egzaminacyjna, której członkowie są powoływani i odwoływani przez Krajową Radę.
Egzamin – w myśl projektu – składa się z czterech części: dwóch części pisemnych i dwóch części ustnych. Do złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu niezbędne jest uzyskanie z każdej części egzaminu co najmniej 60 proc. liczby punktów możliwych do uzyskania, łącznie nie mniej niż 24 punkty.
Krajowa Rada wyda wnioskodawcy, który zdał egzamin, zaświadczenie. Jego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
Opłatę za egzamin ustalono w wysokości 400 zł. W przypadku ponownego przystąpienia do egzaminu za przeprowadzenie każdej z części egzaminu wnioskodawca ma ponosić opłatę w wysokości 100 zł.
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS