A A+ A++

Dzięki ratownikom Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w 2021 roku udało się uratować niejedno życie. Nie tylko podczas sezonu turystycznego. Niestety tragicznie zakończył się skok 17-latka z rowerka wodnego do wody.

Od kilkudziesięciu lat ratownicy Bieszczadzkiego WOPR, które ma siedzibę w Krośnie, dbają by wypoczynek nad “bieszczadzkim morzem” był bezpieczny. Choć kąpieliska działają tylko przez dwa miesiące, woprowcy niemal przez cały rok są obecni nad Zalewem Solińskim.

Ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dyżurują w Bazie Centralnej w Polańczyku. Podstawową załogę łodzi ratowniczej stanowi trzech ratowników wodnych. Oprócz tego nad bezpieczeństwem turystów, nie tylko na wodzie, czuwają ratownicy-wolontariusze.

Do dyspozycji mają łodzie motorowodne typu Mariusz i RIB. To jednostki, które są w stanie dopłynąć do najdalszej części Jeziora Solińskiego w czasie nie dłuższym niż 15-20 minut. W akcjach ratowniczych woprowcy wykorzystują też kuter Conrad 910 “Egida”.

Ratownicy BWOPR zabezpieczają też imprezy, które odbywają się na wodzie (m.in. regaty żeglarskie). Nie brakuje w ich kalendarzu szkoleń i pogadanek na temat bezpieczeństwa nad wodą dla grup zorganizowanych.

W sezonie turystycznym w Bazie Centralnej BWOPR stacjonuje sezonowa karetka wodna, którą poruszają się po wodach Jeziora Solińskiego ratownicy medyczni. To łódź typu RIB z silnikiem zaburtowym o mocy 300 koni mechanicznych. Jej wyposażenie jest takie samo jak karetki na kołach. Zabezpiecza całą linię brzegową “bieszczadzkiego morza” oraz miejscowości leżące nad Jeziorem Solińskim.

Ratownicy BWOPR podsumowując 2021 rok, zaznaczają, że był pełen pracy, szkoleń, działań charytatywnych i akcji promujących bezpieczeństwo nad wodą oraz rozsądny wypoczynek.

W trakcie sezonu letniego woprowcy uczestniczyli w 55 akcjach (4 przeprowadzone zostały w nocy). Przed lub po sezonie – w 34. Wypełnili 55 kart medycznych/udzielonej pomocy. By pomóc turystom wypływali 29 razy.

W 2021 roku przeprowadzili 54 akcje ratunkowe, 6 technicznych i 4 poszukiwawcze. Zaznaczają, że w związku z mieszanym charakterem akcji, ich liczba jest większa niż liczba wypłynięć. W zestawieniu należy uwzględnić też akcje ratownicze przeprowadzane na kąpieliskach. Było ich 19, natomiast na wodach otwartych – 31, 5 osób poszkodowanych zgłosiło się do ratowników w Bazie Centralnej.

Ratownicy BWOPR udzielili pomocy 21 dzieciom i 34 dorosłym.

Zespół karetki wodnej brał udział w 58 akcjach ratowniczych. 9 z nich było w czerwcu, 20 w lipcu, 25 w sierpniu i 4 we wrześniu.

Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo Jasła zawitać mają zespoły siatkarskie z czterech kontynentów
Następny artykułNowe przypadki koronawirusa w Polsce dzisiaj. Dane Ministerstwa Zdrowia, 3 stycznia, poniedziałek