A A+ A++

Konsulat Kultury w Gdyni zaprasza na spektakl “Rara Avis” w wykonaniu Zespołu Tańca Współczesnego Alraune, z choreografią Mikhaila Karnaukhova.


Rara Avis (biały kruk) 
– oznacza rzadkość, rzecz cenną i pożądaną przez swoją unikalność. Można tak powiedzieć nie tylko o przedmiocie, ale również o człowieku, który ma nietypowy dla otoczenia sposób życia, poglądy czy upodobania. Kruk jest jednak ptakiem złowróżbnym, symbolem czerni i śmierci. Biały kruk jest więc nie tylko rzadkością, ale też pewną sprzecznością, niemożliwością. Przez swą odmienność wzbudza wewnętrzny dysonans i napięcie. Co ciekawe, w niektórych krajach “biały kruk” rozumiany jest jak “czarna owca” – ktoś wyróżniający się w swoim otoczeniu, a przez to niepasujący i nieakceptowany, odrzucony.

Cienka i nieuchwytna jest czasem granica pomiędzy tym, co uznane zostaje za cenne przez swą niezwykłość, a tym, co odrzucone przez swą odmienność. To napięcie dostrzec można we wszystkich aspektach życia. W społeczeństwach, rodzinach i wewnątrz każdego człowieka trwa nieustanna walka między autentycznością i dostosowaniem, spontanicznością i kontrolą, szczerością i manipulacją.

Spektakl Rara Avis balansując pomiędzy tymi dwoma światami, zadaje pytania o własne granice, o wewnętrzne części, odrzucane ze strachu przed byciem niezaakceptowanym. Pozostawia widzom szerokie pole do interpretacji na poziomie emocjonalnym, filozoficznym i psychologicznym.

Twórcy spektaklu nie stawiają widzów jedynie w roli odbiorców, a, w wyjątkowy sposób, rzucają im wyzwanie do dokonania niezależnej analizy oraz odnalezienia w utworach odbicia własnych uczuć i refleksji.

Alraune to niezależny zespół tańca współczesnego, tworzony zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby wcześniej niezwiązane z tańcem. To, co ich połączyło, to wyjątkowe podejście do tańca, którego naucza Mikhail Karnaukhov (choreograf i założyciel zespołu).

Fundamentem tego podejścia jest wyprowadzenie choreografii od poczucia ruchu – jego szerokości, objętości, głębi – które nadaje formę i ekspresję poszczególnym utworom tanecznym. Język ciała jest dla tancerzy głównym sposobem wyrażania emocji i uczuć. Pozwala poczuć i przekazać to, czego nie dałoby się wyrazić za pomocą słów.

Celem zespołu jest uwrażliwianie odbiorców i pobudzanie ich do pełniejszego odczuwania otaczającej rzeczywistości.

(mat. organizatora)




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpacery i prelekcje o historii Gdyni
Następny artykułKontrasygnata wciąż ciągnie się za Tuskiem!