A A+ A++

Czy znakowanie ujawnień z zakresu ESRS będzie podobne do znakowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych?

Od trzech lat spółki giełdowe sporządzają swoje raporty roczne w formacie elektronicznym, w tym skonsolidowane sprawozdania finansowe podlegają znakowaniu XBRL. Niektórzy mogli zapoznać się z tym formatem raportowania. W znakowaniu sprawozdań finansowych występują pojęcia takie jak szczegółowe znakowanie sprawozdań, tzw. face, czyli sprawozdania z sytuacji finansowej, sprawozdania z dochodów całkowitych i innych, sprawozdania z przepływów czy zestawienia zmian w kapitale, a w odniesieniu do ujawnień w notach i polityk rachunkowości przyjęła się praktyka wstawiania znaczników tzw. blokowych, czyli treści mieszanych zawierających opisy, kwoty i tabele. Stosowane są także główne typy znaczników: numeryczne, tekstowe i blokowe. W tym kontekście filozofia znakowania informacji z zakresu ESRS będzie podobna. Natomiast przedstawione do konsultacji materiały dotyczące Taksonomii ESRS prezentują, że koncepty w swojej strukturze odnoszą się do konkretnych data points z ESRS, pojawiają się nowe typy konceptów, proponowane są znakowania szczegółowe not z ujawnieniami oraz pojawiają się już znane ze znakowania sprawozdań finansowych znaczniki blokowe oraz multitagowanie. Na tym etapie nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki będzie rezultat konsultacji. Podobnie było z wdrażaniem znakowania sprawozdań finansowych. Niektóre z rozważanych rozwiązań nie zostały wprowadzone jako rekomendowane rozwiązania. Mam na myśli na przykład wstawianie znaczników w części tabel lub szczegółowe znakowanie tabel z ujawnieniami, także wykaz tzw. obowiązkowych znaczników jest węższy od pełnej puli znaczników dostępnych w Taksonomii ESMA. Jest pewna nowość względem zakresu danych objętych znakowaniem danych zrównoważonych w porównaniu z danymi sprawozdań finansowych. Zgodnie z dyrektywą art. 29d znakowaniem będą objęte odpowiednio do zakresu raportowania dane jednostki lub grupy, natomiast w przypadku sprawozdań finansowych znakowane były sprawozdania skonsolidowane.

Jaki dział w firmie powinien być odpowiedzialny za raportowanie zrównoważonego rozwoju?

Raportowanie ESG jest przekrojowe i obejmuje tematy środowiskowe, społeczne, w tym pracownicze, czy zagadnienia związane z klientami, ładu korporacyjnego, czyli tego, jak firma jest zarządzana. Ujawniane są różnorodne: ujawniane są strategie, polityki, działania, ryzyka, cele, scenariusze. Dlatego naturalnym jest stworzenie zespołu składającego się z osób reprezentujących różne działy firmy.

Czy współpraca z doradcą w zakresie raportowania ESG jest konieczna?

Zdania zapewne są podzielone, część organizacji będzie rozbudowywać własny zespół i jego know-how, część będzie zainteresowana zleceniem części procesu poza firmę, część będzie zaintereso … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolnośląskie i opolskie diamenty już w rękach najlepszych firm w regionie
Następny artykułLampy w stylu industrialnym – wspaniały dodatek nie tylko do loftów