Przedmiotowy raport ma pomóc określić rating organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez wykazanie jej wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz przedstawienie jej wewnętrznych struktur organizacyjnych, co również przekłada się na możliwość porównania organizacji w obrębie swoich branż. Jednym z kluczowych wskaźników raportu w części środowiskowej jest informacja w zakresie emisji gazów cieplarnianych wyrażona poprzez obowiązek raportowania śladu węglowego.
Trzy zakresy dla śladu
Obliczanie śladu węglowego obejmuje trzy zakresy: zakres 1 – emisje bezpośrednie, zakres 2 – emisje pośrednie energetyczne, zakres 3 dzielimy na – emisje wejściowe (upstream activities) i emisje wyjściowe (downstream activities). Zakresy te przedstawiać mają ślad węglowy produktu od kolebki po grób. Oznacza to, iż wyliczając ślad węglowy, należy brać pod uwagę emisje gazów cieplarnianych począwszy od zakupionych komponentów, przez ich transport do fabryki, zużycie energii potrzebnej w procesie produkcji, aż po emisje związane z użytkowaniem produktu w trakcie cyklu życia oraz aż do jego utylizacji.
W pierwszej kolejności należy odnieść się do zakresów 1 i 2. Emisjami bezpośrednimi (zakres 1) są bowiem spalanie paliw stacjonarnych, spalanie paliw w pojazdach własnych i leasingowych, emisje procesowe oraz niezorganizowane, np. wyciek czynnika chłodniczego z klimatyzacji. Emisje pośrednie energetyczne (zakres 2) dotyczą zakupionej energii elektrycznej czy energii cieplnej. Podmioty raportujące, co do zasady, nie mają trudności w określeniu poziomu emisji w tych zakresach, wiąże się to z tym, iż pozyskanie danych w tych zakresach jest stosunkowo łatwe.
Bezdyskusyjnie bardziej uciążliwe jest obliczenie śladu węglowego w zakresie 3 z uwagi na wielość składających się na ten zakres kategorii i pojawiające się wątpliwości w przyporządkowaniu konkretnych źródeł emisji w ramach tego zakresu lub też zakresach 1 i 2. Przechodząc zatem do omówienia zakresu 3, wskazać należy, iż składa się on z 15 kategorii podzielonych na emisje wejściowe i emisje wyjściowe. W przypadku ustalenia emisji gazów cieplarnianych produktu w zakresie 3, podmioty raportujące mogą spotkać się z większymi trudnościami również z uwagi na wymóg pozyskania informacji o poziomach emisji od podmiotów trzecich, czyli w całym łańcuchu dostaw produktu. Na emisje wejściowe (upstream) składają się: zakupione dobra i usługi, dobra kapitałowe, działania powiązane z energią i paliwem, transport i dystrybucja upstream, odpady generowane w procesach, podróże służbowe, dojazdy pracowników, aktywa leasingowe w upstream. Na emisje wyjściowe (downstream) składają się: transport i dystrybucja downstream, przetwarzanie sprzedanych produktów, utylizacja produktów na końcu życia, aktywa lea … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS