– Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji wojennych – stwierdził rzecznik MSZ Niemiec, zapytany o przedstawiony w czwartek raport o stratach poniesionych przez RP podczas niemieckiej agresji. Jak dodał, sprawa ewentualnych odszkodowań dla Polski “jest zakończona”.
Na 6 bilionów 200 miliardów złotych oszacowały polskie władze straty poniesione przez nasz kraj w wyniku niemieckiego ataku, który rozpoczęła II wojnę światową, i późniejszej kilkuletniej okupacji państwa.
Kwotę tę podano na prezentacji raportu dotyczącego reparacji, zorganizowanej 1 września w warszawskim Zamku Królewskim.
ZOBACZ: Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent: Spotykamy się, aby ostrzec świat
– Chodzi o to, żeby uzyskać odszkodowania za to wszystko, co Niemcy, co naród niemiecki uczynił Polsce w latach 1939-1945. Taki jest nasz cel – argumentował prezes PiS Jarosław Kaczyński, przemawiający na wydarzeniu.
MSZ w Berlinie: Niemcy odpowiadają za II wojnę, ale Polska zrzekła się reparacji
Na polski raport zareagował niemiecki rząd. – Stanowisko pozostaje niezmienione: sprawa reparacji jest zamknięta – przekazał rzecznik resortu spraw zagranicznych w Berlinie, cytowany przez agencję Reutera.
Jak dodał, “Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji”, a później “kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie”. Jego zdaniem “to podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego”.
ZOBACZ: Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Wizyta Putina w Kaliningradzie ma uspokoić obawy wewnątrz elit
Rzecznik MSZ Niemiec przypomniał też, że jego kraj ponosi “odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową”.
Polskie władze jeszcze przed publikacją raportu twierdziły, że umowa z 1953 roku jest nieważna, ponieważ PRL zawarła ją pod naciskiem ZSRR, a ponadto jej stroną była nieistniejąca obecnie Niemiecka Republika Demokratyczna – historyczne państwo również należące do tzw. bloku wschodniego.
wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS