A A+ A++

Elektryfikacja transportu, budownictwa i sektora przemysłowego może w latach 2020 – 2050 zmniejszyć emisje CO2 w Europie o 60 proc. – wynika z opublikowanego we wtorek raportu BloombergNEF. Warunkiem jest rezygnacja z wykorzystania paliw kopalnych.

W badaniu brały też udział norweski Statkraft AS i firma Eaton. W dokumencie zwrócono uwagę, że przemysł odpowiada za jedną piątą rocznej emisji CO2 na świecie. 

W raporcie podkreślono również, że bardzo negatywny wpływ na środowisko ma ogrzewanie przemysłowe. Jego autorzy zachęcają polityków do rozwiązania tego problemu. W ich opinii osiągnięcie, planowanej przez Unię Europejską, zerowej emisji netto jest niemożliwe bez zmian w sektorze produkcji betonu i stali. W tych branżach kluczowy ma być wodór, który stanowi alternatywę dla węgla zarówno jako paliwo jak i element procesów chemicznych. 

Zdaniem autorów trzeba też pamiętać o europejskich sieciach energetycznych. Na ich działanie duży wpływ będzie mieć sposób w jaki ludzie ogrzewają mieszkania, a także zasilają samochody. Z szacunków BNEF wynika, że do 2050 roku na świecie będzie trzeba zwiększyć o 75 proc. moce generowania prądu. Sieci będą też musiały wykazywać się większą elastycznością ze względu na zmiany nawyków konsumenckich. (PAP)

PAP - mini

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułExcel z nową funkcją X.Wyszukaj dla każdego. To duże ułatwienie
Następny artykuł14 sierpnia 2020 roku dniem wolnym od pracy? Do Sejmu wpłynęła petycja ws. święta narodowego