A A+ A++

W tegorocznej edycji rankingu Perspektyw w czołówce uczelni akademickich nie ma zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na pierwszym miejscu utrzymuje się niezmiennie UJ, tuż za nim jest UW, a trzecia na liście jest Politechnika Warszawska. Tuż za nią znalazł się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, a piąta jest krakowska AGH. W tym zestawieniu Politechnika Rzeszowska znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce, a Uniwersytet Rzeszowski jeszcze dalej, bo dopiero wśród pierwszych 60 najlepszych szkół akademickich. To nawet gorzej niż przed rokiem. W 2020 roku UR był w pierwszej pięćdziesiątce.

Ranking Perspektyw. Gdzie wśród polskich uniwersytetów jest Uniwersytet Rzeszowski?

Ale Perspektywy publikują również ranking według typów uczelni. UR wśród polskich uniwersytetów także mocnej pozycji nie ma. Według kryteriów przyjętych przez autorów tego zestawienia znalazł się na odległym od czołówki 18. miejscu. Tkwi tu niezmiennie już trzeci rok. Rzeszów wyprzedzają oczywiście UJ, UW czy UAM, ale też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – 10. miejsce, czy uniwersytety w Opolu i Białymstoku (odpowiednio 11. i 12. miejsca). Przed nami są także uniwersytety z Zielonej Góry czy Szczecina.

Za nami natomiast już tylko Kielce, Bydgoszcz i Uniwersytet Papieski z Krakowa.

Ranking Perspektyw. Gdzie wśród polskich uczelni technicznych jest Politechnika Rzeszowska?

PATRYK OGORZAŁEK

Czy sytuacja Politechniki Rzeszowskiej jest lepsza?

Trzy najlepsze uczelnie techniczne w Polsce w tegorocznym rankingu Perspektyw to Politechnika Warszawska, AGH i Politechnika Wrocławska. W pierwszej piątce są jeszcze politechniki z Gdańska i Łodzi.

Politechnika Rzeszowska jest 16. na 22 uczelnie techniczne w tym zestawieniu. To nieco słabiej niż przed rokiem, kiedy była na 13., i tak samo jak dwa lata temu.

Co decyduje o miejscu uczelni w rankingu Perspektyw?

Perspektywy, oceniając uczelnie, biorą pod uwagę 27 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów. Są to: prestiż (12 proc.), absolwenci na rynku pracy (12 proc.), potencjał naukowy (15 proc.), efektywność naukowa (28 proc.), warunki kształcenia (10 proc.), innowacyjność (8 proc.) i umiędzynarodowienie (15 proc.).

Ranking Perspektyw. Publiczne szkoły zawodowe

W rankingu ocenione zostały także publiczne szkoły zawodowe. Z podkarpackich uczeni najwyżej znalazły się: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska z Przemyśla (na wysokim 5. miejscu, awans z 9. w ub. roku) oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie (na 7. miejscu; skok w porównaniu do ub. roku aż o 12 pozycji w rankingu).

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu jest na 9. miejscu w Polsce wśród szkół zawodowych; to mały spadek z 7. miejsca w ub. roku.

Ranking Perspektyw. Kierunki studiów

Perspektywy publikują też wielki ranking kierunków studiów, w którym można sprawdzić, gdzie są najlepsze kierunki humanistyczne, medyczne, społeczne, ekonomiczne, techniczne itd.

Najwięcej najlepszych kierunków studiów w Polsce, bo aż 23 ma Uniwersytet Warszawski. 17 takich kierunków ma Politechnika Warszawska, a 15 – Uniwersytet Jagielloński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZgubiłeś pieniądze w Skoczowie?
Następny artykułKłopoty Joanny Muchy. Posłanka Polski 2050 może wkrótce zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej